Znane są daty brazylijskiego Mundialu


Najbliższe mistrzostwa świata w piłce nożnej, czyli futbolowy Mundial, którego gospodarzem będzie Brazylia, odbędzie się między 12 czerwca a 13 lipca 2014 roku – poinformowali dzisiaj szefowie FIFA, podczas specjalnej konferencji w Rio de Janeiro.

Daty organizacji piłkarskiego Mundialu w Brazylii były przedmiotem zażartych dyskusji między brazylijskim komitetem organizacyjnym, FIFA i reprezentantami największych europejskich klubów. Jak się dzisiaj okazało wygrała jednak „opcja brazylijska” – gospodarze od samego początku chcieli bowiem aby finałowy mecz odbył sie w połowie lipca, podczas gdy europejskie kluby chciały aby impreza zakończyła się o kilka tygodni wcześniej. –Wybrane daty zadowalają zarówno FIFA jak i lokalny komitet organizacyjny– podkreślił w Rio de Janeiro Jerome Valcke, sekretarz generalny międzynarodowej federacji futbolowej.

Valcke ujawnił także daty Pucharu Konfederacji, który uważany jest zazwyczaj za organizacyjną próbę generalną przed Mundialem. Odbędzie się on, też oczywiście w Brazylii, między 15 a 30 czerwca 2013 roku. Wciąż jednak nie wiadomo na jakich stadionach i w jakich miastach będą się odbywać owe pojedynki zwycięzców kontynentalnych pucharów – gospodarze mają bowiem olbrzymie opóźnienia w przygowaniu niezbędnej infrastruktury. Valcke nie wykluczył, że liczba miast-gospodarzy Pucharu Konfederacji zostanie zmniejszona z pierwotnie planowanych 6 do 4. Ostateczna decyzja podjęta ma zostać w październiku.

Rząd Brazyli zapewnia, że wszystko będzie na czas gotowe, wiec my w to wierzymy. Nasze wzajemne stosunki oparte są bowiem na wierze i zaufaniu.– stwierdził dzisiaj, dyplomatycznie, szef FIFA, Sepp Blatter. –Jestem przekonany, że brazylijski Mundial będzie sukcesem– dodał.

Mundialowe mecze w 2014 roku rozgrwane mają być w 12 miastach Brazylii: Belo Horizonte, Brasilii, Cuiabá, Fortalezie, Kurytybie, Manaus, Natalu, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, Salvadorze i São Paulo. W większości z nich nic nie jest jednak jeszcze gotowe – ani konieczna modernizacja lotnisk, ani rozbudowa/budowa stadionów.

W takim São Paulo, największym mieście Brazylii, któremu jeszcze niedawno wręcz groziło wyrzucenie z listy mundialowych aren, budowa zupełnie nowego stadionu Itaquerão dopiero co się zaczęła, a ma on mieć 65 tys. miejsc.

Jeszcze kilka tygodni temu Jerome Valcke narzekał: –Nie mamy w Brazylii ani stadionów, ani lotnisk. Wydaję się, że Brazylię jedynie interesuje jak Mundial u siebie wygrać, a nie jak go zorganizować!– Dzisiaj jednak uspokajał: –Mieliśmy podobne obawy z RPA, ale wszystko dobrze się skończyło. Jesteśmy pewni że mistrzostwa w Brazylii będą świetne, wspólnie dołożymy starań, aby były najlepsze!

W 2014 roku Mundial zawita do Ameryki Łacińskiej po raz szósty, a do samej Brazylii po raz drugi – wcześniej imprezę tą gościły: Urugwaj (1930), Brazylia (1950), Chile (1962), Argentyna (1978), Meksyk (1986).

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.