Kokainowa Matka Boska budzi kontrowersje


Istniała przez niespełna dwa dni, ale mówi już o niej cała Brazylia. Matka Boska od Kraku, dzieło artysty z São Paulo, wzbudziła wiele kontrowersji i skrajnych emocji. Do dyskusji o niej włączyli się najwyżsi hierarchowie brazylijskiego Kościoła Katolickiego.

Pojawiła się w miniony piątek. Wysoko, na ścianie opuszczonego domu na ulicy Apa, w samym sercu Cracôlandii, nieformalnej dzielnicy odwiedzanej i w dużej mierze zamieszkanej przez narkomanów i prostytutki, znajdującej się w ścisłym centrum São Paulo, największego i najbogatszego miasta Ameryki Południowej. Była z gipsu, w pozłacanej koronie, na niebieskim tle zwieńczonym napisem Nossa Senhora do Crack – Matka Boska od Kraku.

Tą figurę Madonny wymyślił i umieścił tam 33-letni Zarella Neto, artysta plastyk urodzony i od zawsze mieszkający także w Cracôlandii. –Nie chciałem nikogo obrażać, ani wywoływać kontrowersji. Chciałem jedynie zwrócić uwagę władz miasta na istniejący od lat problem. Matka Boska w Fatimie nazywa się fatimską, Matkę Boską w tym miejscu trzeba nazwać krakową.– tłumaczył brazylijskim dziennikarzom.

Matka Boska od Kraku nie spodobała się jednak bywalcom dzienicy. Uzależnieni od tej najtańszej i najszybciej uzależniającej formy kokainy szybko zaczęli zbierac się pod figurą i najczęściej głośno wyrażać swą dezaprobatę. –Tak być nie może – krak jest złem, nie jest Bogiem. To obraza dla Madonny. To grzech. – tłumczyli reporterom telewizji Globo. W sobotę, dzień po instalacji figury, jeden z narkomanów wspiął sie na ścianę i odłamał jej znaczną część, zrzucając ją na ziemię.

Teraz ta Madonna jest jeszcze bardziej wymowna – złamana i zniszczona  upodobniła się do ludzi żyjących w tej dzielnicy – stwierdził ojciec Julio Lancelotti, ksiądz pracujący z narkomanami i bezdomnymi w Cracôlandii. Nie krył też, że spodobała mu się inicjatywa artysty. Nie brakowało jednak głosów innych duchownych, którzy wypowiadając się w mediach mówili z niesmakiem o „niepotrzebnej prowokacji”.

W niedzielę głosy krtytyków uciszył sam arcybiskup São Paulo, Odilo Pedro Scherer, który za pośrednictwem Twittera wziął w obronę Matkę Boska od Kraku. Arcybiskup napisał, że inicjatywa artysty go wzruszyła, tak samo jak przesłane mu zdjęcie na którym widać dwie osoby, najprawdopodobniej pod działaniem narkotyków, siedzące i być może modlące sie pod figurą, zanim została zniszczona.

Zdaniem hierarchy nie można mówić o profanacji Matki Boskiej – jest ona przecież matką wszystkich, także narkomanów uzależnionych od kraku – tłumaczył. –Jest też matką zrozpaczonych, słabych i pozbawionych nadziei. Nikt nie może być obojętny wobec dramatu osób uzależnionych od narkotyków. Matko Boska od Kraku, módl się za nimi. I za nami wszystkimi. – napisał arcybiskup na Twitterze.

Zarella Neto, twórca narkotykowej Madonny, już zapowiedział, że umieści nową figurę w miejsce zniszczonej.

Prześlij dalej:

3 reakcje na "Kokainowa Matka Boska budzi kontrowersje"

 1. Marcin Grzybowski  25/07/2011 o 18:55

  Trudno powiedzieć czy artyście bardziej zależało na rozgłosie czy na wsparciu moralnym dzielnicy. Rozgłos na pewno zdobył.

  Odpowiedz
 2. latinbrand  25/07/2011 o 21:51

  Na mnie największe wrażenie w tej historii zrobiło, że w Brazylii arcybiskup komunikuje się z wiernymi przez Twittera. Ciekawe kiedy w naszej Polsce doczekamy się czegoś takiego?
  Póki co mamy nawiedzonych, niesubordynowanych oszołomów w stylu „księdza” Natanka.

  Odpowiedz
 3. jożin  20/09/2011 o 16:36

  ciekawe czy biskup też bierze 😉

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.