List otwarty liderów rdzennych wspólnot z regionu Atalaya


 

Pierwszy Kongres Ludów Rdzennych na Rzecz Ogłoszenia Regionalizacji Federacji w prowincji Atalaya

Potępienie winnych śmierci obywateli polskich Jarosława Frąckiewicza i Celiny Mróz oraz publiczne przeprosiny skierowane do ich krewnych i narodu polskiego

Villa Atalaya, 9 lipca 2011

Ludy Ashéninka, Asháninka i inne ludy pochodzące z peruwiańskiej Amazonii zamieszkują ją od około 4 tysięcy lat. Przez ostatnie 500 lat kolonizacji europejskiej i 200 lat od ogłoszenia niepodległości, stykały się i stawiały czoła śmierci i pogwałceniom swoich podstawowych praw człowieka i wspólnoty, jak również pozbawianiu ich terenów; spotykały się z narzucaniem woli przez obcych przy użyciu przemocy i do dzisiejszego dnia dotyka je ze strony Państwa całkowite pozbawienie praw przysługujących ludności rdzennej.

Od 100 lat obszar Atalaya w regionie Ucayali był ośrodkiem handlu ludźmi: autochton wymieniany był za strzelbę, maczetę, siekierę, sól, itd., a następnie poddawany niewolnictwu i pracy służebnej w ośrodkach eksploatacji kauczuku, w nieludzkich warunkach, co doprowadziło do zmniejszenia o miliony osób rdzennych amazońskich społeczności. Nie dalej jak 20 lat temu ludy Ashéninka i Asháninka dotknął najstraszniejszy przelew krwi z ręki Świetlistego Szlaku, wskutek czego spośród 120 000 członków społeczności Asháninka ponad 7000 poniosło śmierć, zaś dalszych 30 000 zostało poszkodowanych w inny sposób. Zarazem przez 50 lat byliśmy dotknięci niewolniczym wyzyskiem ze strony posiadaczy ziemskich – hodowców bydła i producentów drewna. Trwało to aż do wyzwolenia na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Obecnie żyjemy w okresie post-przemocy i post-niewolnictwa, których konsekwencji jeszcze w pełni nie przezwyciężyliśmy. Do tego należy dodać działalność przedsiębiorstw naftowych, przemysłu drzewnego i kupców obecnych na terenach wspólnot rdzennych, a także pogłoski i mity o istnieniu przerażającego PISTAKO PELACARA, i innych zewnętrznych czynników, które zakłócają życie pierwotnych ludów.

Niniejszy Pierwszy Kongres Ludów Indiańskich Prowincji Atalaya dowiedział się, że grupa osób pochodzących ze wspólnoty Ashéninka zamordowała dwoje obywateli polskich (Jarosław Frąckiewicz i Celina Mróz), co wynikło z niedoinformowania i zmyleniem mitem PISTAKO, w okolicy zwanej Aririka, nad rzeką Ucayali, naprzeciw terenów wspólnoty pierwotnej Tahuarapa (Górne Ukajali). Uważamy ten czyn za odosobniony i czujemy się ZAWSTYDZENI, PROSIMY O WYBACZENIE KREWNYCH I PRZEPRASZAMY NARÓD POLSKI I WSZYSTKICH EUROPEJCZYKÓW. Tak jak potępiamy ten czyn, tak zobowiązujemy się do współpracy do czasu jego wyjaśnienia, oraz wzywamy do zastosowania sankcji przewidzianych w prawie wobec osób, które okażą się winne tego czynu.

Z wyrazami szacunku,

Carlos Vásquez Vásquez

Przewodniczący Komisji Organizacyjnej Kongresu Asháninka

z hiszpańskiego przetłumaczył Michał Rudziecki & friends

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "List otwarty liderów rdzennych wspólnot z regionu Atalaya"

  1. Ofca  20/07/2011 o 21:16

    Piękny gest mimo wszystko.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.