Radio zachęcało do zabijania?


Liderzy indiańscy z regionu Ukajali zastanawiają się, czy pośredniej roli w śmierci trójmiejskich kajakarzy, Jarosława Frąckiewicza i Celiny Mróz, nie odegrała… rozgłośnia radiowa z Atalaya.

Przywódcy szczepów Asháninka i Ashéninka z regionu Atalaya wezwali właściciela lokalnej rozgłośni Líder Intercultural do natychmiastowego „zdyscyplinowania” jednego z jej popularnych prezenterów, a także wezwali Ministerstwo Transportu i Komunikacji, które reguluje rynek radiofoniczny w Peru, do sprawdzenia czy nie doszło do naruszenia koncesji i prawa.

Zdaniem indiańskich przywódców pracujący w tym radiu Bernardino Sebastián, znany jako Lorito Hablador (Gadająca Papużka), wielokrotnie wzywał w swych programach nadawanych w lokalnych indiańskich językach, do stosowania przemocy i buntowania się wobec „człowieka o jasnych oczach”, sugerująć przy okazji, że ma on kontakty z pelecaras, czyli osobami zabijającymi rdzennych mieszkańców w celu m.in. sprzedaży ich organów.

Tymczasem, zdaniem aresztowanego Rogera Mauricio Ruiza, który przyznał się do zabicia Jarosława Frąckiewicza, to właśnie strach przed pelecaras, był głównym powodem dla którego jego siostrzeniec, wciąż poszukiwany Fredy Ruiz García, namawiał go do zabicia Polaków. I choć policja uważa, że pelecaras to raczej tylko pretekst tłumaczący bandycki napad rabunkowy, to indiańscy liderzy proszą o sprawdzenie ewentualnej roli rozgłośni z Atalaya w tej zbrodni.

"człowiek o jasnych oczach", czyli aktualny mer Atalaya, Francisco de Asís Mendoza de Souza

Namawiając do przemocy wobec „człowieka o jasnych oczach”, prezenter radia Líder Intercultural nie miał, oczywiście, na myśli polskich kajakarzy, ani nawet żadnych cudzoziemców. „Człowiek o jasnych oczach” to Francisco de Asis Mendoza de Souza, kontrowersyjny mer Atalaya i lokalny biznesmen, którego firmy zajmują posiadają koncesje na wyrąb lasów w rejonie górnego Ukajali.

Prześlij dalej:

About Tomasz Surdel

Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Teoretycznie mieszka w Buenos Aires, ale dość trudno go tam zastać. Prowadzi bloga Sur del Sur.

W sieci:

Na Twitterze Na Google+ Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.