Delta zainwestuje w Aeroméxico


Amerykańskie Delta Air Lines i największy meksykański przewoźnik lotniczy Aeroméxico, podpisały porozumienie o znacznym zacieśnieniu współpracy. Delta m.in. zainwestuje w swego partnera 65 mln dolarów.

Obie linie lotnicze współpracują ze sobą już od lat w ramach globalnego sojuszu SkyTeam. Podpisane porozumienie przewiduje jednak znacznie zacieśnienie wiążących obie firmy związków. –Chcemy stworzyć wyłączne, długotrwałe, handlowe partnerstwo, które pozwoli nam zwiększyć siłę naszych sieci połączeń, prowadząc do większych korzyści dla naszych klientów i będące fundamentem wspólnego przedsięwzięcia na rynku amerykańskim i meksykańskim– stwierdził szef Delty, Richard Anderson.

Plan zakłada, że obie firmy wprowadzą wzajemny code-sharing na wszystkie swe loty między Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi, a także na większość swych lotów krajowych i wybrane połączenia z innymi krajami. Połączone mają też zostać ekipy zajmujące się obsługą klientów instytucjonalnych, oraz zunifikowane procedury dla pasażerów mających status stałych klientów (Elite). Na dłuższą metę DeltaAeroméxico chcą też doprowadzić do tzw. kolokacji, czyli korzystania z tych samych terminali na wszystkich lotniskach, na których lądują ich samoloty. Porozumienie przewiduje także wspólne działania marketingowe, handlowe, oraz pewną unifikację operacyjnych procedur.

To jest historyczne porozumienie dla rozwoju lotnictwa w Meksyku i jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy jego stroną– uznał Jose Luis Barraza, prezez meksykańskiego przewoźnika.

Ujawnione dzisiaj porozumienie, które musi jeszcze zostać zatwierdzone przez antmonopolowe i nadzorujące rynek lotniczy instytucje obu państw, zakłada także że Delta Air Lines stanie się udziałowcem Aeroméxico. Na zakup akcji meksykańskiego partnera Amerykanie przeznaczyli 65 milionów dolarów. Pozwoli to im mieć przedstawiciela w radzie nadzorczej Aeroméxico.

Osobne porozumienie przewiduje także wspólną budowę nowoczesnego centrum konserwacji, napraw i remontów samolotów w Meksyku, które będzie serwisować nie tylko maszyny partnerów, ale także świadczyć usługi techniczne dla innych przewoźników. Centrum ma być gotowe w drugiej połowie 2013 roku.

Logo Aeromexico przedstawia głowę cuāuhtli, członka elitarnych oddziałów dawnej azteckiej armii.

Aeroméxico jest największym przewoźnikiem lotniczym w Meksyku. Posiada odnowioną w ostatnich latach flotę ponad 100 samolotów (boeingi i embraery), którymi wykonuje codziennie ponad 550 lotów do przeszło 70 miast w Ameryce Północnej i Południowej, Europie i Azji. Ten istniejący od 1934 r. przewoźnik, dwa lata temu przeszedł głęboką restrukturyzację i został zprywatyzowany.

Delta Air Lines to, pod względem ilości pasażerów, obecnie największy przewoźnik lotniczy na świecie. Posiada flotę ponad 720 samolotów, którymi lata do 355 miast w 65 państwach świata.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Delta zainwestuje w Aeroméxico"

  1. Pingback: Delta wchodzi w brazylijski GOL | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.