Fiat zwiększa brazylijskie inwestycje


Włoski koncern samochodowy Fiat postanowił przerwać rozpoczętą już budowę nowej fabryki w Brazylii. Ale wcale nie chce się z inwestycji w tym kraju wycofywać, wręcz przeciwnie…

Budowa nowej brazylijskiej fabryki Fiata zainaugurowana została w ostatnich dniach minionego roku, przez samego ówczesnego prezydenta Inacio Lulę da Silvę. Nowy zakład produkcyjny powstać miał w istniejącym już parku przemysłowym w Suape, w stanie Pernambuco, z którego pochodzi były prezydent.

Cledorvino Belini (fot: Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr)

W tym tygodniu Fiat poinformował jednak, że budowę w Suape przerywa. Nie oznacza to bynajmniej, że włoski koncern chce się wycofać z nowych inwestycji w Brazylii. Wprost przeciwnie – decyzja o porzuceniu Suape jest bezpośrednią konsekwencją tego, że Fiat znalazł, odpowiadający mu, znacznie większy teren, na którym będzie mógł wybudować nowy kompleks produkcyjny o wiele potężniejszy niż dotychczas zakładano.

Nowa brazylijska inwestycja Fiata mieścić się będzie w Goiana, także w stanie Pernambuco. Jak wyjaśnił dzisiaj Cledorvino Belini, prezes Fiata na Amerykę Łacińską, wybudowana tam zostanie nie tylko fabryka, ale także centrum kształcenia pracowników, zakład rozwojowo-badawczy, tor do testowania nowych samochodów, oraz park przemysłowy dla podwykonawców. Wszystko na terenie mającym 14 tys. hektarów powierzchni.

Zdaniem Beliniego pierwsze fiaty wyjadą z nowej fabryki w Goiana już w 2014 r. i zakład ten będzie docelowo produkował 200 – 250 tys. samochodów rocznie. Koncern planuje zainwestowanie tam 4 miliardów reali, czyli ponad 2,5 miliarda dolarów. Szacuje się, że w tym nowym kompleksie produkcyjnym Fiata zatrudnienie znajdzie co najmniej 4,5 tys. osób.

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Fiat zwiększa brazylijskie inwestycje"

  1. Brasuca  10/08/2011 o 22:50

    Port SUAPE, nie SAUPE. Suape pochodzi z indiańskiego języka Tupi Guarani i znaczy „kręte drogi”.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.