Google pokaże Amazonię


Google pokaże internautom z całego świata jak wygląda brazylijska Amazonia i życie w jej wioskach. Już niedługo będzie można je wirtualnie zwiedzać dzięki Google Street View, specjalnej funkcji w serwisach Google Maps i Google Earth.

Google podpisał już odpowiednie porozumienie z władzami brazylijskiego stanu Amazonas, oraz z Fundação Amazonas Sustentável (FAS) – pozarządową organizacją zajmującą się promocją zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w brazylijskiej Amazonii. Ustalono, że Google przygotuje i udostępni w sieci, właśnie w ramach usługi Google Street View, panoramiczny widok Rio Negro, największego lewobrzeżnego dopływu Amazonki, oraz wiosek znajdujących się na jej brzegach.

Każdy internauta będzie mógł wybrać się na interaktywną wycieczkę po amazońskiej dżungli. To będzie wyjątkowa okazja aby zapoznać się z pięknem natury i bogactwem lokalnej kultury. Ale także aby przekonać się na własne oczy, jakim złożonym wyzwaniem jest ochrona środowiska połączona z niezbędnym rozwojem wiosek tego regionu– powiedział, w rozmowie z serwisem tierralatina.pl, Virgilio Viana, szef FAS.

Takiego właśnie sprzętu używa Google do fotografowania Amazonii (fot: Google)

Cały projekt odbywa się w porozumieniu i koorydynacji z rdzenną ludnością regionu. W ubiegłym miesiącu ekipa Google spotkała się z liderami wiosek położonych wzdłuż Rio Negro. Przedstawiono im założenia pomysłu oraz zaznajomiono z technologią, która będzie używana do jej realizacji. Indianie będą zresztą aktywnie uczestniczyć w jego realizacji – Google obiecał wyszkolić i zatrudnić lokalną ludność do obsługi sprzętu i wykonywania zdjęć.

Ponadto, w sieci udostępnione zostaną nie tylko same panoramiczne zdjęcia rzeki i wiosek. Internauci będą mogli też wirtualnie spotkać ich mieszkańców – wysłuchać opowiadanych przez nich legend, czy poznać ich codzienne życie. –Połączymy nowoczesną technologię z odwiecznymi tradycjami i wiedzą mieszkańców– twierdzi Virgilio Viana. Google poinformował też na swoim blogu, że – po zakończeniu projektu – zamierza zostawić na miejscu część sprzętu aby mieszkańcy mogli przygotowywać i publikować w internecie własne materiały.

Realizacja zdjęć do projektu rozpoczęła się już w tym tygodniu od wioski Tumbira. Później sfotografowane mają zostać wspólnoty indiańskie Terra Preta, Inglês, Saracá, Igarapé-Açu i Acajatuba. Google nie wyklucza jednak, że z czasem dodane zostaną także inne, także bardziej odległe, miejsca i rzeki Amazonii.

jedno z pierwszych zdjęć Google Street View z amazońskiej wioski Tumbira

Nie jest to, bynajmniej, pierwsze doświadczenie z Google Street View w Ameryce Łacińskiej. Od ubiegłego roku można odbyć wirtualne spacery po ulicach kilkudziesięciu miast Brazylii i Meksyku. A wkrótce mają do nich dołączyć także miasta z Chile i Argentyny.

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Google pokaże Amazonię"

 1. zuercher  19/08/2011 o 18:32

  Fantastyczny pomysł! Nasz świat rzeczywiście powoli staje się globalną wioską. Mam nadzieję, że starczy im zapału (i funduszy) do jak najgłębszego spenetrowania amazońskiej dżungli!

  Odpowiedz
  • latinbrand  19/08/2011 o 20:47

   No nie wiem… Z jednej strony pomysł na pewno fajny, z drugiej to jednak takie trochę odzieranie z magii, z mitu niedostępności.

   Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.