Kolumbia będzie (lepiej) chronić swoje lasy


Prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos, zapowiedział rozpoczęcie walki z nielegalną eksploatacją lasów w swym kraju. Oraz wielki plan zalesiania wykarczowanych w ostatnich latach terenów.

W naszym kraju powierzchnia lasów kurczy się, z różnych względów, o 330 tys. hektarów rocznie. Co roku produkujemy ok. 3,4 milionów metrów sześciennych drewna, ale co najmniej 42 proc. z tego pochodzi z nielegalnych wycinek.– oświadczył dzisiaj kolumbijski prezydent.

Rządowi eksperci szacują, że nielegalne eksploatacja lasów przynosi sprawcom roczne zyski mogące przekraczać 60 milionów dolarów. Znaczna część tej sumy trafia prawdopodobnie w ręce lewicowych partyzantek i grup przestępczych utworzonych przez niektórych członków zdemobilizowanych, prawicowych oddziałów paramilitarnych, które przez lata były wykorzystywane przez władze różnego szczebla w wewnętrznym konflikcie.

Kolumbijska poczta uczciła specjalnym znaczkiem obchodzony obecnie Międzynarowy Rok Lasów

Santos zapowiedział dzisiaj, że jego rząd rozpocznie zdecydowaną walkę z nielegalną eksploatacją lasów. Plan zakłada m.in. znaczne zwiększenie kontroli inspektorów Ministerstwa Środowiska, oraz wsparcie ich pracy przez m.in. kolumbijską armię.

Nielegalna wycinka lasów w Kolumbii nie wiąże się wyłącznie z intratnym handlem drewnem. Dziewicza roślinność karczowana, bądź wypalana jest także pod uprawę koki. –W ciągu minionych 10 lat organizacje zajmujące się produkcją narkotyków zniszczyły w naszym kraju powierzchnie lasów zbliżoną do powierzchni Salwadoru– przyznał dzisiaj Santos.

Poza zwiększeniem represji i ścigania tych co nielegalnie wycinają lasy, kolumbijski prezydent zapowiedział też dzisiaj wielki narodowy program ponownego zalesiania zniszczonych terenów. Ujawnił, że do końca swej aktualnej kadencji, czyli do 2014 roku, rząd w Bogocie wraz z prywatnymi partnerami chce przeznaczyć 728 milionów dolarów na reforestację. Powtórnie zalesionych ma zostać co najmniej 280 tys. hektarów.

Szacuje się, że Kolumbia posiada obecnie lasy o powierzchni ok. 640 tys. km kwadratowych. I są one wyjątkowym przykładem bioróżnorodności –  kolumbijskie lasy są domem przynajmniej 10 proc. znanych człowiekowi gatunków roślin i zwierząt.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.