Peru mistrzem! W podrabianiu dolarów!


Peru zdetronizowało Rosję na czele listy państw w których produkuje się najwięcej fałszywych dolarów – ujawniła wczoraj ambasada USA w Limie.

Przechwycono 600 tys. fałszywych dolarów„, „Przejęto 4 milony podrobionych dolarów” – to tylko niektóre tytuły peruwiańskiej prasy z minionych miesięcy. To, że kraj ten jest jednym ze światowych centrów walutowego fałszerstwa od dawna nie jest już tajemnicą. Od wczoraj jednak wiemy, że jest w tym wręcz najlepszy.

Z naszych szacunków wynika, że Peru stało się największym producentem fałszywych dolarów na świecie. Wartość fałszowanych tu pieniędzy zaczęła przekraczać wartość podrobionych dolarów produkowanych przez mafie w Rosji, która do niedawna była światowym liderem w ich produkcji – stwierdziła w Limie Rose M. Likins, ambasador USA w Peru. Jej zdaniem co roku do Stanów Zjednoczonych trafiają „dziesiątki milionów” sfałszowanych banknotów peruwiańskiej produkcji.

Podrobione w Peru banknoty (fot: PNP)

Dla ekspertów zajmujących się problematyką fałszowania pieniędzy deklaracja amerykańskiej ambasador nie jest niespodzianką. Już w ubiegłym roku przedstawiciele Secret Service alarmowali, że Peru staje się światowym liderem w podrabianiu banknotów. A równo rok temu – we wrześniu 2010 – miała miejsce, właśnie w Limie, konfiskata największej w historii ilości fałszywych pieniędzy: w przylegającym do drukarni magazynie znaleziono fałszywe banknoty o łącznej nominalnej wartości ponad 27 milionów dolarów!

Nikogo więc, w tej sytuacji, chyba też nie zdziwiło, gdy amerykańska dyplomatka potwierdziła wczoraj, że w Peru regularnie przebywają agenci Secret Service, którzy pomagają lokalnej policji w walce z fałszerzami.

Dolary nie są, bynajmniej, jedynymi walutami podrabianymi w Peru. W odkrywanych fałszerskich drukarniach bardzo często znajdowane są także m.in. boliwijskie boliwianosy, chiliskie pesos, wenezuelskie boliwary i – rzadziej – także euro. Oraz, oczywiście, peruwiańskie sole.

Ofiarą lokalnych fałszywych pieniędzy padają w Peru, bardzo często, zagraniczni turyści, którzy wielokrotnie nie zauważają, że np. wymienili (prawdziwe) dolary na podrobione sole. Dlatego władze apelują, aby wymieniać pieniądze wyłącznie w oficjalnych kantorach, bądź u autoryzowanych „cambistas”. Przyglądać się też należy reszcie wydawanej przez taksówkarzy – oni także, bardzo często, uczestniczą we wprowadzaniu do obiegu fałszywych banknotów.

A Wy? Mieliście w Peru jakieś „przygody” z podrobionymi pieniędzmi?

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Peru mistrzem! W podrabianiu dolarów!"

 1. mój_debil  03/09/2011 o 01:30

  Szkoda, ze tak niewielu peruwianczykow zna polski – ten artykul zapewne ucieszylby rzesze szowinistow peruwianskich plasujacych ten kraj jako najwieksza potege na swiecie…i ot co – kolejny sukces – tym razem na polu gutenbergowskim – a jakze…jako na stolice swiatowego oszustwa przystalo – osobiscie jak najbardziej popieram ta nominacje i jestem z niej dumny oraz – jak to sie ladnie mowi na salonach – dumnym posiadaczem, szczycacym sie peruwianska marka:
  3 banknoty 50 soli;
  1 banknot 20 soli;
  7 banknotow 100 $ (moje ulubione z B.Franklinem :))

  !!!
  Sluszna uwaga autora – najczesciej falszywki rozprowadzaja tu „zlotowy”…znaczy taksowkarze w rozmaite sposoby…
  -naturalne – wyda reszte z wysokiego nominalu poslugujac sie falsem
  -zaczepka – mozesz przechadzac sie ulica, zlotowa zaczepi Cie z prosba o rozmienienie np 50 soli (oczywiscie w aucie bedzie najczesicej pasazerka – wspolniczka – co podnosi wiarygodnosc)

  !!! Waluty wymieniac w kantorach!!!…u cambistow…no mniej wiecej..kazdy banjnot ktory Ci wydaja musi byc opatrzony pieczatka (male koleczko o srednicy ok 0.8cm – znakuja w ten sposob swoja marke abys potem mogl go zareklamowac)

  Wazne dla turystow!
  Od czerwca br. BCRP wydalo nowe banknoty 10 oraz 20 soli…
  Mozna zobaczyc tutaj:

  10 soli avers

  10 soli revers

  20 soli avers

  20 soli revers

  Pozdrawiam serdecznie wszystkich swoich fanow:):)

  Peru – Potega swiatowa…w liczbie delikwentow, przypadajacych na jeden kilometr kwadratowy:)

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.