Do Bariloche ponownie tylko lądem


Eksperci mieli rację – wrześniowe wznowienie ruchu na lotnisku w słynnym andyjskim kurorcie San Carlos de Bariloche było przedwczesne. Popioły z chilijskiego wulkanu Puyehue są wciąż niebezpieczne dla samolotów. Do 20 grudnia nie wyląduje tam żadna maszyna.

Wznowienie lotów na lotnisku w Bariloche okazało się falstartem. Miało pomóc we wznowieniu ruchu turystycznego w ciężko dotkniętym aktywnością chilijskiego wulkanu Puyehue regionie, a stało sie źródłem nowych frustracji i nerwów dla podróżnych. Bo obsługiwane przez Aerolineas Argentinas codzienne połączenie z Buenos Aires i tak, w ostatnich tygodniach, było najczęściej odwoływane.

sprawca całego zamieszania, chilijski wulkan Puyehue, w okresie swej największej – czerwcowej – aktywności (fot: Ejercito de Chile)

Wystarczyło choć trochę wiatru, a popioły pokrywające gruba warstwą patagońską ziemię ponownie wzbijały się w powietrze, skutecznie uniemożliwiając bezpieczne starty i lądowania na lotnisku tego słynnego, andyjskiego kurortu.

Wprawdzie linie lotnicze oferują możliwość lotu do Esquel i dalszej podróży autobusem (blisko 300 km drogi), ale perspektywa szarych krajobrazów i niewychylającego się zza pyłowej chmury słońca dość skutecznie odstrasza większość turystów.

W tej sytuacji argentyńskie władze lotnicze i operator lotniska w Bariloche podjęli wczoraj decyzję o ponownym jego zamknięciu. I to aż do 20 grudnia. Uznano, że skoro lotnisko i tak ma problemy z normalnym funkcjonowaniem, to należy to po prostu wykorzystać i przeprowadzić jego generalny remont, który oryginalnie zaplanowany był na jesień przyszłego roku.

Tak więc, już bez względu na wiatry i aktywność wulkanu Puyehue, Bariloche na pewno nie zobaczy żadnych samolotów przed drugą połową grudnia. W tym czasie zostanie m.in. wyremontowany pas startowy, unowocześnione jego oświetlenie, poprawiony system naprowadzania, oraz zmodernizowana infrastruktura terminalu.

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Do Bariloche ponownie tylko lądem"

  1. Pingback: Argentyna ponownie odwołuje loty | tierralatina.pl

  2. Pingback: Wulkan Puyehue zwiększył aktywność | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.