Tango w Gdyni


W najbliższą niedzielę, na scenie kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni, odbędzie się premiera spektaklu „Tango Nuevo” – inspirowanego twórczością wybitnego argentyńskiego twórcy tango, Astora Piazzolli.

Jest rok 3001… W starej, opuszczonej stacji metra w Buenos Aires pojawiają się trzy kobiety o beznamiętnych twarzach, na których próżno szukać oznak emocji i uczuć. Widać natomiast ślady minionej, rebelianckiej walki o przetrwanie w brutalnym życiu podziemia. Kobiece postacie zaczynają tańczyć malambo – argentyński taniec mężczyzn, będący obrazem twardej rywalizacji, podkreślanej mocnymi, rytmicznymi uderzeniami butów o ziemię. A później także tango.

To ich tango jest kwintesencją bólu kobiecości. Futurystyczne i apokaliptyczne Buenos Aires opowiada o świecie, w którym nie ma już miłości. Tango dla tych trzech kobiet, które pozostały, jest jedynym sposobem na przeżycie – tłumaczy reżyser gdyńskiego spektaklu, mającego przybliżyć polskim widzom twórczość, zmarłego w 1992 r. Astora Piazzolli – argentyńskiego artysty, który zrewolucjonizował tango.

Tak, to prawda – jestem wrogiem tanga. Ale takiego tanga o jakim oni myślą. Oni wciąż hołdują potomkom gauchów, ja nie. Oni wciąż śpiewają o ulicznych latarenkach, ja nie. Przecież skoro wszystko się zmieniło, także musi zmienić się muzyka w Buenos Aires. Jest nas wielu, którzy chcą zmieniać tango, ale ci Panowie którzy mnie atakują tego nie rozumieją i nigdy nie zrozumieją. Ale ja idę do przodu, wbrew im.
Astor Piazzolla (1954)

Piazzolla był w Buenos Aires równocześnie uwielbiany i nienawidzony za to, że ośmielił się eksperymentować z dumą i narodowym klejnotem Argentyny. To właśnie Piazzolla stworzył oryginalny, niepodrabialny styl tanga, zwany tango nuevo (nowe tango). Powstało tango nie tylko do tańczenia, ale i do słuchania. Kompozytor stworzył tango operita, czyli małą operę tanga, bliską musicalowi. Najsłynniejszą z nich jest „Maria de Buenos Aires” wg libretta Horacio Ferrery, poety z Urugwaju. Dzięki Piazzolli, tango stało się znane na całym świecie, zyskując wielu zwolenników, a nawet wyznawców.

Reżyserem gdyńskiego spektaklu jest Giovanny Castellanos, Kolumbijczyk, absolwent wydziału reżyserii krakowskiej PWST, od lat mieszkający w Polsce. Teksty, inspirując się twórczością Horacio Ferrery i Mario Trejo, napisały Maria Łaś i Anna Iberszer. Ta ostatnia jest też autorem choreografii „Tango Nuevo”. Muzykę – kompozycje Astora Piazzolli – wykonuje zespół Machina del Tango.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Muzycznego w Gdyni i Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Premiera 6 listopada 2011. Później spektakle także 10, 11, 12 i 13 listopada.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Tango w Gdyni"

  1. Marcin Grzybowski  07/11/2011 o 15:00

    Szkoda, że tak późno się dowiedziałem. Termin już mam zajęty, a do teatru mam tylko kilka kroków…

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.