Skorumpowana Ameryka Łacińska


Państwa Ameryki Łacińskiej wciąż nie potrafią (bądź nie chcą) poradzić sobie z korupcją. W najnowszym światowym rankingu postrzegania korupcji większość latynoskich państw znajduje się na mocno odległych pozycjach. Najgorzej jest w Wenezueli.

Przygotowywany co roku przez Transparency International światowy ranking nie mierzy samej korupcji, lecz jej postrzeganie. Samą korupcję, jako zjawisko nielegalne i najczęściej wymagające dyskrecji trudno bowiem oszacować. Można jedynie pytać się obywateli jakie oni sami mają zdanie o uczciwości urzędników państwowych w swym kraju, czy też jak często muszą im płacić łapówki.

Do opracowania rankingu TI wykorzystuje nie tylko dane pochodzące z własnych badań, lecz kompiluje też wyniki uzyskane przez innych. Aby państwo znalazło się w tym rankingu muszą istnieć co najmniej 3 niezależne od siebie sondaże postrzegania korupcji.

W tym roku sklasyfikowano 183 państwa i terytoria. Te które przez swych mieszkańców postrzegane są jako „najczystsze” znajdują się na początku listy. Na jej końcu te, których mieszkańcy z korupcją państwowych urzędników mają jak najczęstszy kontakt.

Poza pozycją państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów pokazujemy też, dla porówniania, wynik kilku innych krajów.

1. Nowa Zelandia
2. Dania
3. Finlandia
14. Niemcy
16. Barbados
21. Bahamy
22. Chile
24. Stany Zjednoczone
25. Saint Lucia
25. Urugwaj
36. Święty Vincent i Grenadyny
41. Polska
44. Dominika
50. Kostaryka
57. Czechy
61. Kuba
66. Słowacja
73. Brazylia
80. Kolumbia
80. Salwador
80. Peru
86. Jamajka
86. Panama
91. Trynidad i Tobago
100. Argentyna
100. Meksyk
100. Surinam
118. Boliwia
120. Ekwador
120. Gwatemala
129. Dominikana
129. Honduras
134. Gujana
134. Nikaragua
143. Białoruś
143. Rosja
152. Ukraina
154. Paragwaj
172. Wenezuela
175. Haiti

Pełny ranking dostępny na stronach Transparency International.
Prześlij dalej:

9 reakcji na "Skorumpowana Ameryka Łacińska"

 1. Chavez-ultras  01/12/2011 o 20:48

  Na podstawie PZPN (Polski Związek Piłki Nożnej) można sądzić, że nasza Polska jest przeżarta korupcją.

  Odpowiedz
  • zuercher  01/12/2011 o 21:00

   PZPN, wbrew temu co najwyraźniej niektórym sugeruje nazwa, to jednak nie Polska. To prywatna organizacja, niezależna od państwowych władz. Tymczasem ranking TI mierzy, z tego co zrozumiałem, postrzeganie korupcji w administracji państwowej.

   Odpowiedz
 2. Chavez-ultras  02/12/2011 o 20:38

  Rzeczywiście, PZPN to nie cała Polska, ale sposób, jaki państwo polskie od lat próbuje „usunąć korupcję z tej organizacji sportowej daje do myślenia, że piastujący realną władzę wykonawczą w Polsce wyraźnie boją się wstrząsnąć bossów związku piłkarskiego. Może mają w tym interes?

  Odpowiedz
  • pilkarz  03/12/2011 o 02:10

   Chavez, nie pisz o rzeczach o ktorych nie masz pojecia. Panstwo polskie juz niejednokrotnie probowalo robic porzadek z PZPN. Ale za kazdym razem za PZPN wstawiala sie UEFA i FIFA ktore nie zgadzaja sie na jakakakolwiek ingerencje panstwowa w zwiazek. Za probe wprowadzenia zarzadu komisarycznego w PZPN juz raz grozilo wykluczenie polskich zespolow i reprezentacji z jakichkolwiek miedzynarodwych rozgrywek. Pilka nozna to bagno, na calym swiecie. Bagno w ktorym reka reke myje.

   Odpowiedz
 3. Chavez-ultras  03/12/2011 o 16:13

  Słuchaj no Piłkarz, a właściwie to może masz inny nick, bo zdanie „Chavez, nie pisz o rzeczach o których nie masz pojęcia” zaczynało już wielu.
  Mam pojęcie i to niemałe, bo w tym syfie od lat siedzi mój krewny i trzepie kasiorkę jak miło. Jeśli interesujesz się Piłkarzu PZPN-em, to wiedz, że organizacja ta to przechowalnia wszelkiego rodzaju ubecji i innej gangreny. Może się zmienić prezes, ale kierunek zawsze będzie ten sam. Tak długo, aż czerwonym żelazem nie wypalą tej bandy.
  A ilu piłkarzy a właściwie „kopaczy” się umoczyło razem z sędziami to powinieneś wiedzieć, jeśli byłeś kiedykolwiek piłkarzem ligowym.

  Odpowiedz
  • pilkarz  03/12/2011 o 17:15

   „właściwie to może masz inny nick, bo zdanie „Chavez, nie pisz o rzeczach o których nie masz pojęcia” zaczynało już wielu.”

   Widocznie często to robisz, skoro inni też tak piszą. Zresztą w sumie nadal niczego nie rozumiesz, bo twoja odpowiedź zupełnie nie jest związana z tym co próbowałem ci wytłumaczyc.

   Odpowiedz
   • Chavez-ultras  04/12/2011 o 13:47

    I tak oto narodził się nam w Polsce nadczłowiek, Piłkarz, który ma monopol na wszechstronną wiedzę i nieomylność. Trochę późno się narodziłeś Piłkarzu, bo mógłbyś być niezłą podporą systemu totalitarnego np PRL-u. Ruscy poradzili sobie z korupcją w futbolu bardzo prosto; rozwiązali wszystko i na nowo zaczęli budować struktury. Na jakiś czas wystarczy.
    No ale oni mają Putina a my bezpłciowego Donka co to piłkę kopie a zapomina rządzić państwem polskim.

    Odpowiedz
 4. tierralatina.pl  04/12/2011 o 15:54

  A my, po raz kolejny, bardzo serdecznie prosimy o unikanie na łamach tierralatina.pl toczenia sporów zupełnie niezwiązanych z tematyką naszego serwisu, a w szczególności tych związanych z polską polityką.

  W polskim internrnecie jest bardzo wiele miejsc w których do woli można narzekac na rządzących, czy też dyskutowac o wyższości partii X nad partią Y. Tutaj chcielibyśmy jednak tego uniknąc.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.