Nowa dwupesówka w Argentynie


Dzisiaj w ręce Argentyńczyków trafi zupełnie nowa moneta o nominale 2 peso. Lokalny bank centralny zapewnia jednak, że nie ma zamiaru wycofywać istniejących banknotów o tej samej wartości.

Jeśli nie liczyć bitych w małych ilościach monet kolekcjonerskich, to po raz ostatni zupełnie nowy bilon pojawił się w Argentynie w 1994 roku – wtedy bowiem swą premierę miała, wciąż używana, jednopesówka. Dzisiaj do argentyńskich rąk i kieszeni trafi bilon o dwukrotnie większym nominale – 2 ARS.

2 peso

nowa dwupesowa moneta, która trafi dzisiaj do obiegu w Argentynie

Nowa moneta jest bimetaliczna – rdzeń wykonano z miedzioniklu z dodatkiem aluminium, a pierścień z czystego miedzioniklu – i posiada średnicę 24,5 mm. Centralny Bank Argentyński wyjaśnia, że choć bilon ten postanowiono bić okolicznościowo – z okazji obchodów 200-lecia Rewolucji Majowej z 1810 r. (uznaje się ją za początek ruchu niepodległościowego Argentyny) – to jednak trafi on do powszechnego obiegu. I to nawet bardzo powszechnego – pierwsza seria, ta która wchodzi dzisiaj do dystrybucji, została wybita 100 milionach egzemplarzy.

Szefowie centralnego banku zarzekają się, że nowa moneta nie ma zastąpić istniejącego od 1992 roku banknotu o nominale 2 peso. Jest ich na rynku ok. 435 milionów. Wielu ekspertów jest jednak zdania, że jest tylko kwestią czasu kiedy zrezygnuje się z drukowania dwupesówek. Przypominają, że podobna sytuacja miała miejsce w połowie lat 90-tych, kiedy pojawiła się moneta jednopesowa. Po roku współistnienia banknotów i monet o takim nominale uznano, że bardziej opłacalne jest zrezygnowanie z tych pierwszych.

Argentyński bank centralny pozostaje tymczasem głuchy na apele banków komercyjnych, organizacji konsumenckich, oraz wielu (głównie opozycyjnych) polityków, którzy domagają sie wypuszczenia na rynek nowego banknotu o wysokim nominale, który uprościłby obrót większymi kwotami pieniędzy. Niezmiennie od 1992 roku najcenniejszym argentyńskim banknotem jest bowiem 100 ARS. Problem w tym, że w owym czasie wart on był 100 dolarów. W dniu dzisiejszym 100 pesos to już tylko ok. 23 dolary.

Dla porównania – najwyższy nominał w Chile (20 tys. peso) to prawie 40 dolarów, w Urugwaju (2 tys. peso) to ponad 100 dolarów, a w Brazylii (100 reali) to 55 USD.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.