Prezydent Argentyny też ma raka!


U argentyńskiej prezydent, Cristiny Fernández, zdiagnozowano raka tarczycy. To już piąty czołowy południowoamerykański polityk, który w ostatnim czasie został zmuszony do walki z nowotworem.

O chorobie 58-letniej prezydent Argentyny, która 10 grudnia rozpoczęła swą drugą kadencję, poinformował w Buenos Aires jej rzecznik prasowy, Alfredo Scoccimarro. –Raka brodawkowego na prawym płacie tarczycy wykryto podczas rutynowych badań lekarskich jakim Pani Prezydent Narodu poddała się 22 grudnia. Dzisiaj wykonano dodatkowe, specjalistyczne badania, które wykazały, że chorobą nie są dotknięte węzły chłonne, nie zanotowano też żadnych przerzutów– wyjaśnił.

Cristina Kirchner 10 grudnia, gdy rozpoczynała nową prezydencką kadencję (fot: Presidencia de la Nación)

Scoccimarro dodał, powołując się na prezydenckich lekarzy, że ponieważ nowotwór jest ściśle zlokalizowany i wykryto go we wczesnej fazie rozwoju, zdecydowano, że zostanie on usunięty chirurgicznie. Cristina Fernández zostanie zoperowana już 4 stycznia. Przewiduje się, że pozostanie w szpitalu 72 godziny, a następnie przez 20 dni będzie przechodzić w domu rekonwalescencję.

Operacja przeprowadzona zostanie w szpitalu uniwersyteckim Austral, jednej z najnowocześniejszych prywatnuch klinik w Argentynie, należącej do Opus Dei. Lekarzami zajmującymi się argentyńską prezydent kierować będzie szef tamtejszej katedry chirurgii onkologicznej, dr. Pedro Saco.

Zdaniem specjalistów rak brodawkowy tarczycy jest najczęstszym nowotworem tego gruczołu i w przypadku wczesnego wykrycia szanse na pokonanie go są większe niż 90 proc.

Zgodnie z argentyńską konstytucją, Cristina Fernández na czas konieczny na operację i odpoczynek po niej, czyli – jak poinformował jej rzecznik prasowy – od 4 do 24 stycznia 2012 roku, przekaże władzę wykonawczą wiceprezydentowi kraju, którym jest obecnie 48-letni ekonomista, minister finansów w jej poprzednim gabinecie, Amado Boudou.

Cristina Fernández jest już kolejnym południowoamerykańskim przywódcą, który w ostatnim czasie trafił pod opiekę onkologów. Na chłoniaka cierpiał prezydent Paragwaju Fernando Lugo; prezydent Wenezueli Hugo Chávez zmagał się ostatnio z nowotworem któregoś z narządów wewnętrznych (typ jego raka jest jedną z najpilniej strzeżonych w Caracas i Hawanie tajemnic); w październiku zdiagnozowano raka krtani u byłego prezydenta Brazylii – Luli; a jego następczyni, aktualna prezydent, Dilma Rousseff, także miała chłoniaka. Na chorobę nowotworową zmarł w marcu tego roku były wiceprezydent Brazylii, przez 8 lat zastępca Luli, José Alencar.

Prześlij dalej:

About Tomasz Surdel

Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Teoretycznie mieszka w Buenos Aires, ale dość trudno go tam zastać. Prowadzi bloga Sur del Sur.

W sieci:

Na Twitterze Na Google+ Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

5 reakcji na "Prezydent Argentyny też ma raka!"

 1. Pingback: USA zaraża latynoskich prezydentów nowotworami? | Tierra Nueva

 2. Pingback: USA zaraża latynoskich prezydentów nowotworami? - Podróż na Południe

 3. BsAs  29/12/2011 o 16:28

  Jak trwoga to do Boga? Czy nie jest trochę paradoksalne, że Cristina po prawie dwuletniej otwartej i ostrek konfrontacji z Kościołem, wybiera sobie, gdy nagle potrzebuje, szpital należący do katolickich fundamentalistów?

  Znamienne jest też, że Ci wszyscy lewicowi populiści gdy chorują, szukają pomocy w normalnie przez nich krytykowanych najdroższych prywatnych klinikach, do tego często za granicą. Czemu się nie leczą w publicznej służbie zdrowia, tak – ich zdaniem – świetnej?
  Tylko Lugo miał odwagę otwarcie i szczerze powiedzieć, że niestety zdaje sobie sprawę, że nie otrzymałby optymalnej pomocy w państwowym szpitalu.

  Odpowiedz
 4. Pingback: Waszyngton oburzony "nowotworowymi" insynuacjami Chaveza | tierralatina.pl

 5. Pingback: Cristina Kirchner - zoperowano jej zdrową tarczycę | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.