Torres del Paine płonie


Już blisko 8 tys. hektarów lasu spłonęło w gigantycznym pożarze na terenie chilijskiego Parku Narodowego Torres del Paine. Został on całkowicie zamknięty dla ruchu turystycznego.

Pożar wybuchł we wtorek wieczorem, w okolicach jeziora Grey, tuż przy szlaku turystycznym, co pozwala przypuszczać, że ogień został zaprószony przez nieuważnych turystów. I jak przyznał dzisiaj Vicente Núñez, szef ONEMI, rządowego biura ds. sytuacji nadzwyczajnych, żywiołu wciąż nie udało się opanować. I to mimo, że do walki z pożarem włączyła się już – obok lokalnych strażaków – także chilijska armia, oraz brygady gaśnicze z sąsiedniej Argentyny.

Pożar parku Torres del Paine jest główną informacją w regionalnych mediach.

Ich pracę znacznie utrudnia jednak bardzo silny – charakterystyczny dla Patagonii – wiatr, który w porywach przekracza prędkość 130 km/h. Wobec rozprzestrzeniania się ognia i gęstego dymu dyrekcja CONAF, rządowego organu zarządzającego parkami narodowymi w Chile, podjęła wczoraj decyzję o ewakuacji turystów, pracowników i rezydentów z parku Torres del Paine, oraz o całkowitym zamknięciu – do odwołania – wstępu na jego teren.

Chilijskie władze apelują wręcz, aby turyści wstrzymali się obecnie z przyjazdem w okolice parku, w tym do Puerto Natales.

Park Narodowy Torres del Paine ma powierzchnię ok. 230 tys. hektarów. Znajduje się ok. 3000 km na południe od Santiago de Chile.

PS. O podróżowaniu po Chile, ewentualnych alternatywach wobec wizyty w zamkniętym z powodu pożaru parku, dyskutować można na naszym forum.

Prześlij dalej:

3 reakcje na "Torres del Paine płonie"

  1. Pingback: Torres del Paine w Chile wciąż płonie | tierralatina.pl

  2. jożin  09/01/2012 o 14:17

    bardzo smutna wiadomość 🙁

    Odpowiedz
  3. Pingback: Torres del Paine przyjmuje turystów! | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.