Zatrzęsło Meksykiem


Trzęsienie ziemi o sile 6,5 stopnia w skali Richtera wstrząsnęło w sobotę wieczorem centralnym Meksykiem. Wyraźnie odczuwane było ono m.in. w stolicy kraju. Zginęły 2 osoby.

Wg. Nadzoru Geologicznego Stanów Zjednoczonych sobotnie trzęsienie nastąpiło o 19:50 czasu lokalnego i miało swoje hipocentrum na głębokości 64 km pod położonym na zachód od stolicy stanem Guerrero. Lokalny Narodowy Serwis Sejsmologiczny sprecyzowal, że miastem położonym najbliżej epicentrum było Zumpango del Río.

mapa intensywności sobotniego trzęsienia ziemi

Poza stolicą i Guerrero, wstrząs odczuwalny był także w stanach Michoacán, Morelos, Jalisco, Puebla, Oaxaca i Chiapas. W stołecznym Meksyku wysokie budynki kołysały sie przez ok. minutę, a w niektórych dzielnicach nastąpiły przerwy w dostawie prądu. Szef stołecznego rządu, Marcelo Ebrard, szybko poinformował jednak, że żadna konstrukcja w mieście się nie zawaliła, choć niektóre uległy uszkodzeniom takim, że konieczna była ewakuacja. W stolicy nie było osób zabitych ani rannych, choć – jak przekazały służby sanitarne – kilkadziesiąt osób wymagało pomocy lekarskiej z powodu ataków paniki.

Lokalne władze w Guerrero początkowo mówiły o „kilku osobach rannych”, później o trzech zabitych, aż w końcu ustaliły, że ofiary śmiertelne były dwie – zginęły gdy ich samochód przygnieciony został przez fragment skały na autostradzie łączącej Meksyk z popularnym kurortem Acapulco. Z kolei najwięcej zniszczeń materialnych zanotowano w mieście Chilpancingo – uszkodzona została m.in. zabytkowa, XVIII-wieczna katedra.

19 września 1985 r. trzęsienie ziemi o sile 8,1 w skali Richtera zabiło w stolicy Meksyku co najmniej 10 tys. osób.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.