Dogaszają Torres del Paine


Pożar trawiący chilijski Park Narodowy Torres del Paine jest już pod kontrolą. Straty są jednak olbrzymie.

 

CONAF, rządowa instytucja zarządzająca parkami narodowymi w Chile, poinformowała dzisiaj, że ugaszono już wszystkie poza jednym ogniska pożaru i strażacy koncentrują swą pracę na tym ostatnim froncie walki z żywiołem, zlokalizowanym w tzw. Dolinie Francuskiej. Władzę mają nadzieję, że w ciągu najbliższych 24 godzin ogień w Parku zostanie całkowicie opanowany.

Pożar w Torres del Paine (fot: ONEMI)

Niestety bilans zniszczeń jest ogromny. Spłonęło 15111 hektrarów, głównie pierwotnych lasów bukanowych i zarośli. Zdaniem ekspertów minie co najmniej kilkanaście lat, zanim spalony teren wyglądać będzie jak przed pożarem. I wciąż niestety nie wiadomo jakie konsekwencje pożar będzie miał dla fauny parku. Bo choć większość zwierząt na pewno zdolała uciec przed ogniem, to zniszczył on całkowicie ich habitat. Tymczasem w strefie która spłonęła żyły m.in. znajdujące sie pod ochroną i często zagrożone wyginięciem pumy, nandu szare, magelanki, łabędzie czarnoszyje, surillo andyjskie, czy huemale – ssaki jeleniowate, uważane w Chile, obok kondora, za „narodowy gatunek”.

Chilijscy carabiñeros zatrzymali już podejrzanego o przypadkowe wzniecenie tego pożaru – jest nim 23-letni izraelski turysta, Rotem Singer. Zdaniem dwóch podróżujących z nim koleżanek, dla zabawy podpalił on fragment papieru toaletowego, który – porwany przez wiatr – podpalił krzaki. On sam początkowo przyznał się do tego, ale obecnie twierdzi, że nie zrozumiał dobrze stawianych mu zarzutów i wycofuje złożone wstępnie zeznania.

Jeśli chilijski sąd uzna go winnym, grozić mu będzie kara od 41 do 60 dni więzienia.

Park Narodowy Torres del Paine wciąż pozostaje zamknięty dla ruchu turystycznego.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Dogaszają Torres del Paine"

  1. Pingback: Torres del Paine przyjmuje turystów! | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.