Torres del Paine ponownie otwarte!


Chilijski Park Narodowy Torres del Paine ponownie, po wielkim pożarze, przyjmuje turystów. Otwarto już niemal wszystkie szlaki, nawet część tych, prowadzących przez pogorzeliska.

Park Narodowy Torres del Paine można już ponownie uznać za w pełni otwarty dla ruchu turystycznego. Przejezdne są już wszystkie drogi prowadzące przez jego teren, otwarto też zdecydowaną większość szlaków trekkingowych. Działa też prawie cała parkowa infrastruktura. Trzeba jednak pamiętać, jak lojalnie ostrzegają lokalne władze, że „niektóre miejsca, po pożarze, są po prostu wizualnie brzydkie”. Na szczęście, oczywiście, nie wszystkie – spłonęło 17600 hektarów z 230 tys. jakie liczy cały Park.

Masyw Torres del Paine. On oczywiście w pożarze nie ucierpiał. (fot: Dietmar Temps)

Ruch turystyczny zaczęto stopniowo wznawiać już około 10 stycznia – początkowo dla zwiedzających otwarta była wyłącznie nie dotknięta pożarem północna część Parku, później zaczęto udostępniać także niektóre sektory na południu. Od kilku dni turyści poruszać się juz mogą praktycznie po całym jego terenie, dzisiaj otwarto nawet dostęp do schroniska Grey, czyli okolice w których 27 grudnia zaczął się pożar.

Strażnicy parkowi apeluja jednak, aby konsultować z nimi planowane trasy, zwłaszcza wielodniowe. Wciąż bowiem nie są czynne niektóre miejsca biwakowe, poza tym niektóre trasy i fragmenty parku mogą być jeszcze czasowo zamykane, chociażby po to aby umożliwić spokojną pracę naukowcom opracowującym plan naprawy zniszczeń.

Eksperci uprzedzają, że będzie musiało minąć wiele lat, prawdopodobnie co najmniej kilkanaście, zanim spalone tereny wyglądać będą podobnie jak przed pożarem. –Tu nie chodzi tylko o zasadzenie drzew. Zacząć trzeba od analizy gleby, sprawdzenia czy coś jeszcze na niej wyrośnie. Poza tym spłonęły nie tylko lasy, także pastwiska i tereny bagniste. Każdy z tych biotopów wymaga zupełnie innej rekonstrukcji. – tłumaczy Arturo Storaker, intendent (wojewoda) regionu Magellanes, na którego terenie znajduje się Park Narodowy Torres del Paine.

Chiilijskich naukowców w przygotowaniu planu przywrócenia życia na wypalonych terenach wspomogą eksperci z Izraela. Rząd tego kraju zaoferował też, że pokryje część kosztów reforestacji Parku. Jest to reakcja na ustalenia chilijskich śledczych wskazujące, że pożar spowodował prawdopodobnie 23-letni turysta z Izraela.

PS. O podróżowaniu po Chile, nie tylko po Parku Torres del Paine, można oczywiście dyskutować na naszym forum.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.