Brazylia dziękuje Polsce. Za pomoc na Antarktydzie.


Rząd w Brasilii oficjalnie podziękował trzem państwom, które pomogły w walce z tragicznym w skutkach pożarem jaki wybuchł w minioną sobotę w brazylijskiej Stacji Antarktycznej Comandante Ferraz. Państwa te to Chile, Argentyna i… Polska.

Sobotni pożar niemal doszczętnie zniszczył brazylijską stację badawczą, króra – podobnie jak Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego – zlokalizowana jest w Zatoce Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego. Wg. wstępnych ustaleń ogień wybuchł w lokalu z generatorami prądu i szybko rozprzestrzenił się na pozostałe budynki stacji.

Mapa Wyspy Króla Jerzego z zaznaczonymi na niej stacjami naukowymi.

Do walki z pożarem przystąpili natychmiast żołnierze brazylijskiej Marynarki Wojennej, która zapewnia wsparcie logistyczne pracującym na stacji naukowcom. W trakcie akcji gaszenia zginęło jednak dwóch z nich, a trzeci uległ poważnym poparzeniom.

Brazylijczycy poprosili o pomoc inne bazy znajdujące się na Wyspie Króla Jerzego. Jako pierwsi na apel odpowiedzieli właśnie Polacy – Arctowski jest bowiem najbliższym sąsiadem Stacji Comandante Ferraz. Z polskiej stacji wysłano dwie łodzie, które m.in. pomogły w szybkiej ewakuacji rannego żołnierza.

pożar w Estação Antártica Comandante Ferraz

Na Arctowskim został on opatrzony przez Konrada Jackiewicza, ratownika medycznego wchodzącego w skład polskiej wyprawy polarnej. Dopiero później ranny Brazylijczyk został przetransportowany śmigłowcem do chilijskiej, największej na wyspie, bazy Eduardo Frei, która dysponuje własnym szpitalem.

Chilijczycy przyjęli też resztę Brazylijczyków, gdy podjęli oni decyzję o całkowitej ewakuacji swej zniszczonej przez ogień stacji. W sumie, w chwili pożaru, w Estação Antártica Comandante Ferraz przebywało 58 osób.

Część z nich już w najbliższych godzinach powróci do swego kraju. Argentyna zaoferowała wojskowy samolot, który przewiezie ewakuowanych Brazylijczyków ze stacji Eduardo Frei do Punta Arenas w Chile. A tam już na nich czeka  Hercules wysłany przez Ministerstwo Obrony w Brasilii.

Prezydent Brazylii, Dilma Rousseff, wydała specjalny komunikat w którym wyraża wdzięczność Chile, Polsce i Argentynie, za okazaną „pomoc i solidarność”. Rówocześnie zapowiedziała także, że Stacja Antarktyczna Comandante Ferraz zostanie odbudowana.

Brazylijska stacja antarktyczna powstała w 1984 roku. Kilka tygodni temu celebrowano w niej instalację generatora prądu pracującego na bioetanolu. Brazylia cieszyła się, że stała się pierwszym krajem produkującym „czystą energię” na Antarktydzie.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.