Zdobywcy Tramen już w domu


Polscy członkowie wyprawy na Tramen Tepui w Wenezeueli wracają dzisiaj do kraju. Ekspedycja ukoronowana została wieloma sukcesami – eksploracyjnymi i naukowymi.

W sobotę, 25-go lutego, wracają do Polski członkowie międzynarodowej, polsko-wenezuelskiej wyprawy na Tramen Tepui – wcześniej niezdobytą i niemal wcale niezbadaną górę na granicy Gujany i Wenezueli. Nieznana była nawet jej dokładna wyskokość, którą GPSy zdobywców określiły na 2726 m n.p.m.

Tramen Tepui

Trójka zdobywców Tramen Tepui: Marek Arcimowicz, Carlos Mario Osorio i Alberto Raho.

Tramen Tepui zdobyty został 14 lutego 2012. Na jego szczycie, po wielodniowym podchodzeniu i wspinaczce, utrudnianych przez gęstą, tropikalną roślinność porastającą jego zbocza, ulewne deszcze i silne wiatry, stanęli Wenezuelczycy: Alberto Raho i Carlos Mario Osorio, oraz Polak: fotograf i alpinista – Marek Arcimowicz.

Wspinaczkową trudność wytyczonej 6-wyciągowej drogi zdobywcy Tramen szacują na ok. 6c, zastrzegając przy tym, że taką ocenę miałaby ona, gdyby skały były suche, co prawdopodobnie na tej górze często się nie zdarza. Ze względu na tą wilgoć i wspomnianą bujną roślinność, droga została przez nazwana Tureta Aikuk Tachitan, co w języku lokalnych Indian Pemon oznacza Pionowy Las Deszczowy.

Izabela Stachowicz

Wyprawa odniosła sukces nie tylko sportowy. Wchodząca w skład ekspedycji biolog Izabela Stachowicz dokonała m.in. obszernej dokumentacji fotograficznej lokalnych endemitów, oraz zebrała okazy motyli wśród których prawdopodobnie są przedstawiciele nieznanych dotąd gatunków.

Wyprawę Tramen Tepui 2012 zorganizowano pod patronatem i we współpracy m.in. z IVIC, National Geographic Polska, National Geographic Traveler, Focus, Góry i tierralatina.pl. Jej kierownikiem był Michał Kochańczyk.

w drodze na szczyt Tramen

Wszystkie zdjęcia wykonał Marek Arcimowicz.

Prześlij dalej:

3 reakcje na "Zdobywcy Tramen już w domu"

 1. caraqueña  26/02/2012 o 02:03

  Milo jest czytac takie rzeczy. Szkoda tylko, ze ani ambasada w Caracas ani tzw. zwiazek Polakow w Wenezueli nie wpadl na taki pomysl aby zorganizowac spotkanie z takimi odkrywcami.

  Odpowiedz
 2. Magda  06/08/2012 o 13:20

  W czasach, w których wszystko wydaje się już odkryte oni znaleźli teren dziewiczy. Brawo za odwagę i chęci. Zawsze podziwiałam ludzi z pasją i zacięciem do podejmowania rzeczy jakby się wydawało niemożliwych do zrobienia. To bardzo pozytywne działanie zachęcające do spojrzenia na świat trochę z innej strony. Podróżując do egzotycznych krajów ale skupiając się na popularnych kurortach tak naprawdę nie poznajemy świata, żeby go poznać trzeba udać się właśnie w rejony bardziej dziewicze i trudno dostępne.
  Ja od dłuższego czasu skupiam uwagę na osobie pana Marka Arcimowicza, który nie tylko podróżuje po całym świecie ale co więcej swoimi zdjęciami inspiruje by samemu wyruszyć w świat i w te dziewicze tereny. Coraz częściej kusi mnie ta perspektywa i kto wie może kiedyś też wyruszę w prawdziwy świat…

  Odpowiedz
 3. Pingback: Tramen Tepuy - polski sukces eksploracyjny | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.