List Ambasadora RP w Buenos Aires do ministra handlu


Treść listu przesłanego dzisiaj przez Ambasadora RP w Buenos Aires, Jacka Bazańskiego, do argentyńskiego ministra handlu wewnętrznego, Guillermo Moreno, będący reakcją na doniesienia o zwyzywaniu plantatorów yerba mate od „głupich Polaków z prowincji”.

Buenos Aires, 26 marca 2012

Pan Guillermo Moreno
Sekretarz Handlu Wenętrznego
Ministerstwo Gospodarki

 

Będąc głęboko dotknięty słowami o Polakach, wypowiedzianymi podczas spotkania z yerbateros, i jeszcze bardziej zaskoczony tym, że padły one z ust urzędnika państwowego, chciałbym naprawdę wierzyć, że zostały one zniekształcone przez media.

Historycznie, emigranci z Polski – którzy są trzecią grupą emigracyjną w tym kraju – pozostawili po sobie ślad w każdej dziedzinie, której się poświęcili.

Szczególnie wyraźnie jest to w prowincji Misiones, miejscu w którym pierwotnie się osiedlili i natychmiast zaczęli pracować, gdzie ich wiedza przyczyniła sie do rozwoju tak typowo argentńskiej gałęzi przemysłu, jaką jest produkcja yerba mate.

Zarówno dla nas Polaków, jak i dla Argentyńczyków polskiego pochodzenia, jest olbrzymią dumą bycie częścią tego Narodu i pod żadnym pozorem nie możemy zaakceptować Pańskich uwłaczających słów.

 

Z poważaniem,
Jacek Bazański
Ambasdador RP

PS. Powyższy tekst jest wykonanym przez redakcję tierralatina.pl tłumaczeniem hiszpańskiego oryginału.
Prześlij dalej:

2 reakcje na "List Ambasadora RP w Buenos Aires do ministra handlu"

 1. BsAs  27/03/2012 o 01:51

  Ja rozumiem, że to dyplomacja. Że trzeba zachowywać pozory i kulturę. Ale to co powiedział Moreno to zwyczajne, obrzydliwe chamstwo. I nie jest żadną okolicznością łagodzącą, że tego typu warcholstwo jest niestety normą w aktualnym rządzie Pani Miss Botox Kirchner. Facet obraził Polaków i co najmniej kilkaset tysięcy Argentyńczyków z polskimi korzeniami. Dlatego nie podoba mi się, że ten list jest taki grzeczny, wygładzony, uprzejmy. Powinno być napisane wprost, że Polska domaga się przeprosin. Oficjalnych. I kropka.
  Polska nie może pozwalać aby jakiś tam prostacki argentński kowboj na wysokim stołku sobie tak gębe Polakami wycierał.

  MORENO SOS UN RE-BOLUDO!

  Odpowiedz
 2. bez sens  27/03/2012 o 03:13

  smutne. polacy jak zwykle pod inna bandera ale juz tam sa

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.