Kokainowe piękności


Kilkanaście lat temu Angie Sanclemente Valencia zdobyła tytuł Królowej Kawy w jednym z kolumbijskich konkursów piękności i od tego czasu pracowała jako wzięta modelka. Ale ta niezwykłej urody dziewczyna nie zajmowała się jedynie prezentowaniem swych wdzięków na wybiegach… W wieku 31 lat Sanclemente dołączyła do coraz dłuższej listy pięknych Latynosek skazanych za narkotykowe przestępstwa.

Piękna Kolumbijka skazana została m.im. za swego rodzaju casting – Angie Sanclemente przez kilka lat rekrutowała w Buenos Aires początkujące modelki, „nie budzące podejrzeń piękne anioły” – jak nazywali je współpracujący z nią mafiozi, do… przemycania kokainy z Buenos Aires do Hiszpanii, poprzez meksykańskie Cancún. Za każdą taką podróż dziewczyny dostawały do 5000 dolarów.

Sanclemente w czasach gdy pojawiała się na rozkładówkach kolorowych czasopism…

Argentyńska policja na trop Sanclemente wpadła w grudniu 2009 r., gdy na lotnisku Ezeiza w Buenos Aires zatrzymano jedną z jej „podopiecznych” z – bagatela – 55 kilogramami kokainy w dwóch walizkach. Tropiona przez śledczych Kolumbijka przez kilka miesięcy skutecznie się ukrywała. Schwytano ją dopiero w maju 2010 r.,  w jednym ze stołecznych hosteli – przytyła, ufarbowała sobie włosy na blond i podawała się za meksykańską studentkę. Jej adwokat i matka twierdzili później, że dziewczyna ukrywała się z obawy, że w areszcie mogłaby zostać zgwałcona lub okaleczona…

…i na liście gończym Interpolu.

Ona sama w sądzie broniła się twierdząc, że o narkotykach nie miała pojęcia, a wrabiającym ją we wszystko przemytnikiem okazał się jej argentyński narzeczony, też model. Sąd uznał jednak, że to ona była mózgiem przemytniczej organizacji. I skazał ją na ponad 6 lat więzienia. Jej chłopak i jego wujek też poszli siedzieć.

Historia panny Sanclemente nie jest pierwszą ani ostatnią historią kryminalną o podobnym scenariuszu, w której główną rolę odgrywa latynoamerykańska modelka lub królowa piękności. W regionie, w którym bez liku atrakcyjnych młodych kobiet i w którym istnieje prawdziwy przemysł związany z konkursami piękności, bogaci przemytnicy narkotyków otaczają się często wianuszkiem narzeczonych, żon i kochanek pochodzących z tych kręgów.

Niejednokrotnie partnerki tych handlarzy uczestniczą w ich ciemnych interesach; zdarza się też, że ich intelektualnie przewyższają i przejmują kontrolę nad tą działalnością. Fenomen „narkotykowych narzeczonych” stał się kanwą licznych książek: La Reina del Pacífico y otras mujeres del narco Víctora Ronquillo, Las muñecas de los narcos Andrésa Lópeza i Juana Camilo Ferranda, Jaque mate Rosso José Serrano, oraz Amando a Pablo, odiando a Escobar Virginii Vallejo, partnerki Pablo Escobara.

W 2006 roku dwie argentyńskie modelki, María Belén Téllez i Jessica Almada, zostały zatrzymane w Barcelonie, kiedy dźwigały walizki wypełnione 18 kilogramami kokainy. Po 15 miesięcach spędzonych w areszcie wyszły na wolność, bo hiszpański wymiar sprawiedliwości uznał, że narkotyki mogły rzeczywiście należeć do towarzyszącego im mężczyzny – ich impresario. Po wyjściu z aresztu Téllez napisała książkę o swoich przeżyciach, Diario personal.

 

Meksykańska miss w obiektywie policyjnego fotografa

W 2008 roku Meksykanka Laura Elena Zúñiga Huizar została wybrana królową piękności stanu Sinaloa, zaś rok później zatrzymano ją w towarzystwie uzbrojonych członków kartelu z Jalisco, mających przy sobie dziesiątki tysięcy dolarów w gotówce. –Jedziemy na zakupy– próbowała tłumaczyć policjantom. Dziewczyna spędziła 40 dni w areszcie, aż w końcu uwolniono ją z braku konkretnych zarzutów. Po tym nieprzyjemnym epizodzie ponownie poświęciła się karierze modelki.

W lipcu 2010 r. inna młodziutka argentyńska modelka, osiemnastoletnia Daiana Antivero, została aresztowana na lotnisku Ezeiza w Buenos Aires, kiedy wsiadała do samolotu do Amsterdamu wraz z 5 kilogramami kokainy w walizce. Zatrzymano także jej holenderskiego narzeczonego i cztery inne osoby zamieszane w tę nieudaną próbę przemytu.

 

Malú Costa

W Peru gwiazda ekranu Paola Ruiz spędziła 15 dni w areszcie w związku ze śledztwem prowadzonym przeciwko znanemu przemytnikowi narkotyków, z którym była związana. Jej rodaczka Malú Costa, również aktorka, w 2007 roku została skazana na karę ośmiu lat pozbawienia wolności – razem ze swoim narzeczonym sprzedawała extasy w najmodniejszych klubach Limy.

Ananasowa miss Boliwii

W Boliwii w lutym 2011 r. zatrzymano na kilka dni dwudziestoletnią modelkę Marianę Molina, Ananasową Miss i królową karnawału w Santa Cruz de la Sierra, pod zarzutem współpracy z lokalnym kartelem narkotykowym. Na dziewczynę były zarejestrowane dwa luksusowe samochody wyceniane na równowartość 73 000 euro (w jednym z nich znaleziono pod siedzeniem ponad 7 tysięcy euro w gotówce) oraz mieszkanie warte ponad 100 tysięcy euro. Zatrzymana oświadczyła, że wszystko otrzymała w prezencie od żonatych przyjaciół, z którymi się spotykała.

Bogaci przemytnicy kochają piękne kobiety. Te zaś kochają ich pieniądze.

Prześlij dalej:

About Michał Rudziecki

Rocznik 1972. Prawnik, absolwent CESLA. Rodem z Warszawy, od 2004 r. mieszka i pracuje w Brukseli. Żywo zainteresowany wszystkim, co ma związek z Ameryką Łacińską, z którą oprócz sentymentu łączą go też więzi rodzinne. Miłośnik literatury w oryginale, z wypiekami na twarzy pochłania książki Mario Vargasa Llosy, José Donoso i Roberto Bolaño. Przyrządza wyśmienite ceviche.

W sieci:

Inne teksty na tierralatina.pl

2 reakcje na "Kokainowe piękności"

 1. BsAs  27/03/2012 o 19:07

  Nie dziwię się, że mafiozi sobie to pomocy biorą takie lolitki. Większość facetów zgodzi się na wszystko widząc takiego anioła. Moga omamić i okręcić wokół palca policjantów, sędziów, polityków, etc.

  A to że kobity dają się tak wykorzystywać też dziwne nie jest. Próżność to przecież Wasza druga natura, miłe Panie. Oczywiście my ją podsycamy.

  No i są na szczęście wyjątki. Po obu stronach barykady płci.

  Odpowiedz
 2. BsAs  27/09/2013 o 16:38

  Sanclemente odbyła połowę sześcioletniej kary więzienia i dzisiaj została warunkowo zwolniona i wydalona z Argentyny. Wróciła do Bogoty. Ma dożywotni zakaz wjazdu na teren Argentyny.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.