Domagają się śledztwa ws.”polskich głupków”


Nie gaśnie polemika wywołana domniemanymi słowami argentyńskiego ministra o „polskich głupkach od yerba mate”. Opozycyjni deputowani domagają się śledztwa ze strony instytucji stojącej na straży tolerancji, oraz dymisji Guillermo Moreno.

Hugo Maldonaldo, argentyński deputowany z opozycyjnej Radykalnej Unii Obywatelskiej, zamierza przedstawić argentyńskiemu Kongresowi Narodowemu, projekt deklaracji ganiącej kontrowersyjne słowa jakie miał wypowiedzieć Guillermo Moreno, minister ds. handlu wenętrznego tego kraju i wzywającego go do natychmiastowych przeprosin.

Zastanawia mnie dlaczego na słowa ministra nie zareagowało jeszcze INADI– przyznaje Maldonaldo. INADI to argentyński Narodowy Instytut przeciw Dyskryminacji, Ksenofobii i Rasizmowi, który nadzoruje przestrzeganie tzw. Ustawy Antydyskriminacyjnej. To właśnie bezczynność tej instytucji skłoniła polityka reprezentujący prowincję Chaco do wyjścia z inicjatywą oświadczenia, które chciałby poddać pod głosowanie izby niższej argentyńskiego parlamentu.

Choć te trudne do powtórzenia braźliwe słowa wysokiego państwowego funkcjonariusza były skierowane do producentów yerba mate, gubernatora Maurica Clossa i polskiej wspólnoty z Misiones, to z racji na ich dyskryminacyjną wagę obrażają wszystkich regionalnych producentów rolnych i, generalnie, wszystkich Argentyńczyków.– tłumaczy Hugo Maldonaldo.

W uzasadnieniu swej parlamentarnej inicjatywy poseł z Chaco napisał m.in.:

Poniżono producentów z obcym pochodzeniu, w tym wypadku polskim, ale dotknięto w ten sposób wszystkie wspólnoty emigranckie, które zamieszkały na naszej ojczystej ziemi aby cementować bogactwo i dobrobyt naszej ludności. To groźnie zachowanie, potwierdzone przez przywódców federacji rolniczej, którzy uczestniczyli w spotkaniu domagając się zwiększenia cen yerba mate, zmusza nas do zażądania od tego urzędnika państwowego publicznych przeprosin.

Zdaniem Maldonaldo „słowa Guillerma Moreno poniżają nie tylko tą pracowitą i pod każdym względem godną szacunku grupę o zagranicznych korzeniach mieszkającą w głębi kraju, ale też stanowią obrazę godności każdego Argentyńczyka”.

Wspominane przez Huga Maldonaldo INADI nie będzie mogło pozostać długo bezczynne. Dwóch jego partyjnych kolegów, także deputowanych do Kongresu Narodowego, Luis Sacca i Juan Casañas, złożyło juz w tej instytucji oficjalną skargę na ministra handlu wewnętrznego.

W imieniu „dotkniętych mniejszości” wezwali oni ją do przeprowadzenia śledztwa w sprawie „aberracyjnych wyrażeń o treści ksenofobicznej i dyskryminacyjnej”.

-Minister handlu wewnętrznego ma w zwyczaju uwłaczać przedsiębiorcom i innym urzędnikom, sprowadzając jakość instytucjonalną tego rządu do najgorszych poziomów degradacji. A przecież kraj się buduje na bazie zrozumienia i dialogu. Zachowanie takie jak jego są atakiem na Republikę i jej fundamenty. Argentyna zasłużyła na urzędnika który prostałby okolicznościom w których musi działać. Moreno jest od tego daleki.- wyjaśnia Sacca.

-Już się przyzwyczailiśmu do nadużyć w zachowaniu ministra Moreno. Jeśli dłużej nie będziemy reagować, to tego typu ekscesy staną się czymś normalnym. (…) Trzeba też zauważyć, że Moreno podlega pod ministra gospodarki i Prezydent. Działa tak jak mu nakazują. Jego zachowanie to częśc polityki tego rządu.- dodał Casañas.

Jeszcze dalej w swym oburzeniu słowami ministra Moreno posuwa się deputowana Hilma Ré z Koalicji Obywatelskiej w prowincji Entre Ríos. Ona domaga sie wręcz jego dymisji. –Nie może piastować urzędu publicznego ktoś, kto odnosi się do obywateli i ich przedstawicieli w sposób poniżający i promujący rasiz i homofobię. Jest to w otwartej sprzeczności z oficjalnymi rządowymi kampaniami promujących tolerancję, które zostały poparte przez inne partie polityczne, oraz zmiany kulturowe argentyńskiej ludności. Nie możne pozostać na swym stanowisku ktoś kto wywołał skandal, który przekraczył granice i szkodzi wizerunkowi naszego kraju na scenie międzynarodowej.- tłumaczy swe żądanie.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.