Polskie głupki od yerba mate?


Minister handlu wewnętrznego Argentyny zwyzywał od „polskich głupków” plantatorów yerba mate w swym kraju, domagających się zwiększenia regulowanej ceny skupu produkowanego przez nich surowca. Polska ambasada w Buenos Aires zapowiada interwencję.

Mam dosyć tych polskich głupków z prowincji, którzy przjeżdżają do Buenos Aires ze swymi roszczeniami. To ja ustalam ceny, a jak się to komuś to nie podoba, to może sobie wypiąć tyłek– tymi słowami argentyński minister handlu wewnętrznego, Guillermo Moreno, miał kilkanaście dni temu zamknąc próbę negocjacji w sprawie podwyższenia, regulowanej przez rząd, ceny skupu liści ostrokrzewu paragwajskiego, czyli yerba mate, z którego Argentyńczycy przyrządzają swój narodowy napar.

Minister Guillermo Moreno

Plantatorzy yerby, wśród których rzeczywiście jest wielu potomków polskich osadników przybyłych do Argentyny na początku XX wieku, twierdzą że aktualna cena skupu – mniej niż równowartość 20 centów amerykańskich za kilogram – doprowadzi lada moment wielu z nich do bankructwa, bądź zmusi do uprawy czegoś innego. –Jeśli nie potraficie tanio produkować yerba mate to zajmijcie się czym innym, a my będziemy ją sprowadzać z Brazylii. – straszy jednak Moreno.

Minister Moreno jest pozbawiony jakiejkowliek kultury, jedynie potrafi obrażać i atakować. Szkoda, że przez takich urzędników wszyscy Argentyńczycy mamy później złą opinię za granicą– denerwuje się jeden szefów największej federacji rolniczej w produkującej yerbę prowincji Misiones, Luis Alberto Andruszyszyn.

Moreno zachowuje się jak zwykły bandyta. Zaprasza nas na do swojego biura aby rozmawiać o tak ważnej dla gospodarki naszej prowincji sprawie jak yerba mate, a w jej trakcie kładzie na biurku pistolet aby nas zastraszyć! To naprawdę żałosne, ale jeszcze bardziej żałosne jest to, że są ludzie którzy powierzyli mu takie stanowisko w demokratycznym rządzie.– dodał, w rozmowie z regionalnym portalem informacyjnym Misionlandia, inny prowincjonalny działacz rolniczy, Raul Kosinski.

Słowa ministra zaszokowały wielu Argentyńczyków, w zdecydowanej większości będącymi potomkami europejskich emigrantów. Przewodniczący Stowarzyszenia Polaków w Posadas, Luis Przysieznik, wystosował już do ministra list otwarty, w którym stwierdza, że „jest zawstydzające i smutne, że wysoki funkcjonariusz nie posiada najmniejszego pojęcia o cierpieniu ludzi, którzy zbudowali tak piękną prowincję jaką jest Misiones”. Domaga się w nim przeprosin za słowa, które uznaje za obrażające nie tylko Polakow, ale i wszystkich Argentyńczyków.

Energiczną interwencję zapowiada także Ambasada RP w Buenos Aires. –List protestacyjny już jest gotowy. Trochę zwlekaliśmy z jego wysłaniem, bo po prostu nie mogliśmy uwierzyć, że takie słowa padły z ust argentyńskiego ministra. Wszystko jednak, niestety, wskazuje że to prawda.powiedział Gazecie Wyborczej Jacek Bazański, polski ambasador w Argentynie.

Minister Moreno, uznawany za jedną z szarych eminencji argentyńskiego rządu,  nie od dzisiaj znany jest z ciętego, często wulgarnego języka. W trakcie tego samego spotkania z plantatorami yerby padły zresztą nie tylko słowa o „polskich głupkach” (polacos pelotudos). Ponoć zostaliśmy też nazwani „Polakami brudnostopymi” (polacos pata sucia).

Uczestnicy spotkania twierdzą, że oberwało się także gubernatorowi prowincji Misiones, Mauricowi Clossowi, który poparł roszczenia plantatorów. –Powiedzcie tej grubej ku…wie, że ceny ustalam ja i nikt inny– miał powiedzieć minister. I to mimo, że Closs jest także politykiem rządzącej Argentyną partii prezydent Cristiny Kirchner.

Prześlij dalej:

About Tomasz Surdel

Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Teoretycznie mieszka w Buenos Aires, ale dość trudno go tam zastać. Prowadzi bloga Sur del Sur.

W sieci:

Na Twitterze Na Google+ Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

18 reakcji na "Polskie głupki od yerba mate?"

 1. Marcin Manecki  25/03/2012 o 20:00

  Niewiarygodne! Coś takiego kwalfikuje się do rekacji polskiego ministra spraw zagranicznych, a nie tylko lokalnej ambasady!

  Odpowiedz
  • Adaś  26/03/2012 o 01:56

   @boże, ciemny naród zamiast się cieszyć, że minster załatwił im niszową stację telewizyjną w jednym jedynym berlińskim hoteliku, jeszcze interwencji się domaga. Było se wybrać człowieka na poziomie, ale nie na poziomie argentyńskiego ministra rolnictwa…

   Odpowiedz
   • Marcin Manecki  26/03/2012 o 08:27

    Przyznam się, że nie do końca rozumiem jaką myśl chciałeś wyrazić tym swoim komentarzem. Jakoś tak podskórnie czuje jednak, że miała to być jakaś krytyka wobec szefa naszej dyplomacji, min. Radosława Sikorskiego, tak?
    Mam radę – najpierw naucz się porządnie (i ze zrozumienieniem) czytać, a dopiero potem zabieraj się za krytykę. Bo, zauważ, o argentyńskim ministrze rolnictwa nie ma w tym artykule ani słowa.

    Odpowiedz
 2. tierralatina.pl  25/03/2012 o 21:25

  Środowiska polonijne w Argentynie zapraszają na manifestację oburzenia wobec tej skandalicznej wypowiedzi ministra Moreno:
  http://www.tierralatina.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=1042

  Odpowiedz
 3. obserwator  26/03/2012 o 01:38

  Skąd to zaskoczenie argentyńskich Polonusów? Przecież Argentyną od dekad rządzą faszyści. To jedyny kraj w którym idea narodowego-socjalizmu wciąż jest tak żywa i popularna. Kraj w którym kocha się oszustów, wulgarusów i rządy silnej ręki. Taki Moreno to nic innego jak archetyp Argentyńczyka – zarozumiały cham.

  Odpowiedz
 4. ffatman  26/03/2012 o 02:06

  A potem co? Zwyzywa „polskich gupków” z Brazylii?

  Odpowiedz
 5. Virginia  26/03/2012 o 07:15

  Que vergüenza me da que Moreno sea representante de Argentina. Nos deja mal parados frente al mundo. Los inmigrantes polacos son trabajadores incansables, lo que sucede es que al gobierno le gusta más los que cobran sin trabajar y la gente ignorante.

  Odpowiedz
 6. Kilspol  26/03/2012 o 08:19

  Argentyński idiota regulator cen

  Odpowiedz
  • Marcin Manecki  26/03/2012 o 08:29

   Komentarz dokładnie na poziomie argentyńskiego ministra. On bez kultury, ty też. Więc czym się oburzasz, skoro macie wspólny język?

   Odpowiedz
 7. Siech  26/03/2012 o 12:05

  Martwicie się, że w Polce nie bezie miał kto pracować za kilka lat. A po świecie jest rozsianych tylu Polaków żyjących w nie najlepszych warunkach. Trzeba ich tylko zaprosić.

  Odpowiedz
 8. Pingback: List protestacyjny Ambasadora RP w Buenos Aires - tierralatina.pl

 9. Kaczor Donald  26/03/2012 o 21:39

  Minister handlu wewnętrznego? Ci Argentyńczycy serio mają takie ministerstwo? To chyba nawet Lenin nie wymyśliłby czegoś takiego hahah

  Odpowiedz
 10. Mike  26/03/2012 o 22:36

  20 centów za kilogram w skupie? W takim razie ile kosztuje paczka w sklepie w Argentynie? I kto mnie okrada ustalając takie wysokie ceny na eksport, do kupienia w Polsce?

  Odpowiedz
 11. Norberto  27/03/2012 o 23:50

  Ten gangster (ochroniarzy prowadzi do spotkania z przedsiębiorcami i potarłem je aż boli … ) Nie tylko traktuje nas jak głupi ale brudnych łap!

  Odpowiedz
 12. Pingback: Chcą dymisji Moreno za głupich Polaków od yerba mate | tierralatina.pl

 13. Pingback: Moreno nie spotkał się głupimi Polakami od yerba mate? | tierralatina.pl

 14. Chavez-ultras  04/04/2012 o 20:33

  Może zaczynają się jakieś wewnętrzne kłopoty Argentyny i Guillermo Moreno został wypuszczony jako harcownik na pole bitwy, by uwagę obywateli skierować w inną stronę? Najlepiej właśnie do tego służą konflikty narodowościowe w społeczeństwach wielokulturowych.

  Odpowiedz
  • BsAs  07/04/2012 o 17:53

   Wewnetrzne klopoty to Argentyna ma nieustannie. Przy tak skorumpowanej i zaklamanej klasie politycznej jak tutaj to standard. Wypowiedz Moreno to jednak zwykle, charakterystyczne dla niego, chamstwo. Bez drugiego dna. Do odwracania uwagi od rzeczywistych problemow, od szalejacej inflacji, biedy, rozkradania Panstwa, dyktatury zwiazkow zawodowych, niszczejacej infrastruktury rzadzacy maja inne oreza, np. otwarty konflikt z Kosciolem Katolickim, czy Falklandy/Malwiny. A glupi narod to lyka.

   Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.