Lima ma najlepsze lotnisko w Ameryce Łacińskiej


Brytyjska firma konsultingowa Skytrax przyznała wczoraj swe doroczne nagrody dla najlepszych lotnisk świata. W Ameryce Łacińskiej, po raz kolejny, najlepszy okazał się port lotniczy w Limie.

Aeropuerto Internacional Jorge Chávez w Limie jest 30. najlepszym lotniskiem na świecie i zdecydowanym liderem jakości w Ameryce Łacińskiej, wynika z rankingów opublikowanych wczoraj przez Skytrax, brytyjską firmę konsultingową, prowadzącą największe na świecie badania opinii publicznej wśród pasażerów linii lotniczych.

Rankingi i nagrody Skytraxa uważane są w lotniczej branży za jedne z najbardziej prestiżowych – jurorami są bowiem sami pasażerowie. Miliony pasażerów. W ostatniej edycji oceny światowych lotnisk udział wzięło ponad 12 milionów z nich, ewaluując blisko 40 parametrów, tak różnych jak: dojazd, różnorodność sklepów wolnocłowych i ceny w nich, pomoc ze strony personelu, czystość, długość kolejek do odprawy paszportowej, jakość saloników, jakość restauracji i barów, wygoda ławeczek w poczekalniach, czy czas oczekiwania na bagaże.

W sumie ocenionych zostało przez pasażerów aż 388 portów lotniczych z całego świata. Najlepszym z nich okazał się, już po raz kolejny (choć nie z rzędu) Incheon International Airport w Seulu. Zaś najlepsze w Ameryce Łacińskiej okazało się, ponownie, lotnisko w Limie.

Oto ranking latynoamerykańskich lotnisk, które znalazły się na liście 100 najlepszych na świecie (w nawiasie pozycja w światowej klasyfikacji):

 1. (30) Aeropuerto Internacional Jorge Chávez w Limie, Peru
 2. (56) Aeropuerto Internacional José Joaquín de Olmedo w Guayaquil, Ekwador
 3. (72) Aeropuerto Internacional de Tocumen w Panamie

Dla porównania – warszawskie Okęcie w pierwszej setce się nie zmieściło.

Sabine Trenk, dyrektor operacyjna lotniska w Limie z przyznaną wczoraj nagrodą (fot: Skytrax)

Dodatkowo lotnisko w Limie znalazło się także na 9. miejscu w światowym rankingu portów lotniczych obsługujących rocznie od 10 do 20 milionów pasażerów. A to w Guayaquil znalazło się na tej samej pozycji w kategorii poniżej 10 milionów pasażerów rocznie.

Skytrax opracowuje też rankingi regionalne. W Ameryce Południowej pierwszą trójkę zamyka (za Limą i Guayaquil) lotnisko w Santiago de Chile. Zaś w Ameryce Środkowej i na Karaibach, za lotniskiem w Panamie, uplasowały sie te w kostarykańskim San José i w Kingston na Jamajce.

Wśród wyróżnionych znalazł się też Aeroporto Internacional Guararapes-Gilberto Freyre w brazyliskim Recife  – 5 miejsce w światowym rankingu lotnisk, które najbardziej się poprawiły.

Z kolei za najlepsze lotniskowe hotele w regionie uznano kolejno: Caesar Park Sao Paulo International Airport Hotel Guarulhos, Sao Paulo Airport Marriott Hotel i Ramada Costa Del Sol Lima Airport.

***

Macie może jakieś doświadczenia z wyróżnionymi lotniskami, czy hotelami? Zapraszamy do dyskusji – albo w komentarzach pod tekstem, albo na naszym forum – w dziale poświęconym połączeniom lotniczym w Ameryce Łacińskiej. A może bardziej przekonujący wydaje się Wam ranking najlepszych lotnisk opublikowany w lutym przez Międzynarodową Radę Lotnisk (ACI)?

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

3 reakcje na "Lima ma najlepsze lotnisko w Ameryce Łacińskiej"

 1. Jeravia  21/04/2012 o 09:37

  Zupełnie się z tym rankingiem zgadzam. Tego w Panamie nie znam, ale jeśli miałabym sama wymienić te któte najbardziej lubię w Ameryce Południowej to na pewno byłyby na mojej liście lotniska w Limie, Santiago i właśnie Guayaquil.

  Ciekawa natomiast jestem, które lotniska się Wam najmniej podobają? Bo mnie to w Sao Paulo (GRU) i to w Caracas.

  Odpowiedz
  • BsAs  21/04/2012 o 19:04

   Ja z kolei nie znam lotniska w Guayaquil, natomiast też bardzo lubię Santiago i Limę. Dodałbym tez jeszcze Carrasco w Montevideo, ale to głównie ze względu na niebywałą architekturę.
   Natomiast zdecydowanie nie lubię Ezeizy w Buenos Aires. I Guarulhos w São Paulo.

   Odpowiedz
 2. Pingback: Najlepsze linie lotnicze Ameryki Łacińskiej | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.