Pancernik maskotką brazylijskiego Mundialu?


Pancernik ma być maskotką finału piłkarskich mistrzostw świata, który zorganizuje Brazylia w 2014 r. Tak przynajmniej twierdzi lokalna prasa.

pancernik kulowaty

Choć oficjalnie maskotka brazylijskiego Mundialu ma zostać zaprezentowana dopiero w październiku tego roku, zdaniem lokalnej prasy jest już pewne, że będzie nią tatu-bola, czyli endemiczny, żyjący tylko w Brazylii i niestety zagrożony wyginieciem pancernik kulowaty (Tolypeutes tricinctus).

Ten niewielki, żywiący się głównie mrówkami i termitami ssak, charakteryzuje się m.in. tym, że w przypadku zagrożenia zwija się w prawie idealną „opancerzoną” kulę, doskonale zabezpieczającą go przed większością drapieżników.

I to właśnie tej obronnej zdolności, budzącej automatyczne skojarzenia z piłką, zwierzak zawdzięcza przychylność decydentów z FIFA. Wg. brazylijskich mediów trwają już prace nad filmami animowanymi z przyszłą maskotką Mundialu. Będzie on w nich ponoć ubrany w białą koszulkę i zielone spodenki.

Pomysłodawcą uczynienia z tatu-bola (tak pancernik kulowy nazywany jest w Brazylii) mundialowej maskotki była organizacja ekologiczna Associação Caatinga, zabiegająca o ochronę katingi, czyli charakterystycznej porośniętej głównie roślinami kolczastymi brazylijskiej sawanny, będącej naturalnym habitatem tego ssaka. Jej szefowie mają nadzieję, że taki wybór przypomni Brazylijczykom o konieczności ochrony środowiska i bioróżnorodności, które coraz częściej przegrywają z agrobiznesem.

Decyzja o zrobieniu z pancernika symbolu Mundialu 2014, jeśli się potwierdzi, byłaby sprzeczna z propozycją brazylijskiego Ministerstwa Sportu, które proponowało aby przeprowadzić wielkie internetowe głosowanie, w którym to kibice wybraliby maskotkę. Jeszcze w styczniu minister Aldo Rebelo sugerował, aby kandydatami były papuga, jaguar i saci-pererê – jednonogi, figlarny duch, będący częścią brazylijskiego folkloru. Minister zastrzegał jednak wówczas, że decyzja o wyborze maskotki nie należy do jego resortu i podjęta zostanie przez komitet organizacyjny i FIFA.

Zgodnie z mundialową tradycją, po przewidzianej na październik oficjalnej prezentacji maskotki przez FIFA i organizatorów, rozpocznie się proces wybierania jej imienia.

Podoba się Wam pomysł z pancernikiem?

 

Prześlij dalej:

6 reakcji na "Pancernik maskotką brazylijskiego Mundialu?"

 1. minasgerais  09/04/2012 o 23:34

  Tatu-bola na pewno jest lepszym pomyslem niz saci-pererê. Nie wiem jak sobie minister wyobrazal, ze patronem globalnego sportowego wydarzenie moznaby zrobic palacza (bo on zawsze pali fajke) i w dodatku kogos, kto jest – wg. mitologii – dosc zlosliwy i szkodliwy. Przeciez przez niego ujadaja psy, piskleta z jaj sie nie wykluwaja, gina przedmioty. 🙂

  Odpowiedz
 2. Polones  10/04/2012 o 04:57

  Jeśli go ładnie „po disneyowsku” wyrysują i zrobią z niego sympatyczną, przyjaźnie wyglądającą maskotkę, to nie widzę przeciwwskazań. Może być i pancernik.

  Żeby im tylko nie wyszedł jakiś odpychający potworek, jak przy okazji niektórych imprez.

  Odpowiedz
  • minasgerais  10/04/2012 o 20:03

   Z tego co gdzies czytalem (chyba w Veja) to rysowanie maskotki ma byc nie disneyowskie, lecz „japonskie”. Cokolwiek by to mialo znaczyc.

   Odpowiedz
   • Polones  15/04/2012 o 23:59

    Chodzi o stylistykę. Porównaj rysowanie „japońskie”, a „disneyowskie” czy „warnerowskie”.

    Odpowiedz
 3. Pingback: Pancernik kulowaty mundialową maskotką! | tierralatina.pl

 4. Anatolka  18/03/2013 o 12:45

  Jak go fajnie zrobią to jest szansa, że będzie wyglądał sympatycznie 🙂

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.