Buenos Aires zaślubi turystów tej samej płci

Cudzoziemcy tej samej płci będą mogli zawierać związki małżeńskie w Buenos Aires, nawet jeśli w tym mieście są tylko przejazdem. Władze miasta mają nadzieję, że wzmocni to turystyczną atrakcyjność argentyńskiej stolicy wśród zagranicznych gejów i lesbijek.


Buenos Aires od lat otwarcie i świadomie pozycjonuje się jako miasto bardzo przyjazne homoseksualnym turystom. Z dużym powodzeniem. Bardzo często wymienia się je, obok Rio de Janeiro, Paryża, Sydney i Nowego Jorku, wśród najchętniej odwiedzanych przez gejów i lesbijki światowych metropolii. Nie jest to, oczywiście, zupełnie bezinteresowne – statystyczny homoseksualny turysta jest bardziej dochodowy niż hetero – nie dość, że częściej podróżuje, to jeszcze wydaje podczas swych wakacji o 30 proc. więcej pieniędzy.

Adresowana do gejów oferta argentyńskiej stolicy jest bardzo bogata. W mieście znaleźć można m.in. prowadzone z myślą o nich restauracje, hotele, czy nawet kluby tango. Jednak władze Buenos Aires, na swej oficjalnej stronie, podkreślają, że w mieście nie ma homoseksualnych gett, lecz po prostu hetero-miejsca przyjazne gejom, jak i homo-lokale otwarte też dla osób heteroseksualnych.

Już za kilka dni turyści LGBT będą mieli jeszcze jeden powód aby odwiedzić Buenos – miejskie ministerstwo sprawiedliwości (Argentyna jest federacją składającą się z 23 prowincji i stolicy. Każda z tych jednostek administracyjnych ma własny, lokalny rząd) wydało właśnie instrukcję precyzującą, że urzędy stanu cywilnego mają udzielać ślubów „bez żadnej dyskryminacji i różnicy (…) także cudzoziemcom nie będącymi rezydentami” .

Do tej pory, choć Argentyna w 2010 roku przyznała osobom tej samej płci prawo do zawierania małżeństw, stołeczne urzędy stanu cywilnego nie pozwalały turystom z niego korzystać, argumentując że przepisy nawet samych Argentyńczyków zobowiązują do przeprowadzania takich ceremonii w miejscu zamieszkania jednego z przyszłych małżonków. Wydana właśnie instrukcja wyjaśnia jednak, że miejsce zamieszkania może być tylko tymczasowe, np. hotel. –Teraz wszyscy, bez względu na płeć, czy obywatelstwo mogą się pobrać w Buenos Aires– wyjaśnił miejski podsekretarz ds. sprawiedliwości, Javier Buján. Dodał, że nowa dyrektywa powstała z inicjatywy samego szefa lokanego rządu (burmistrza), Mauricio Macriego. Wejdzie ona w życie 5 dni po opublikowaniu jej w tzw. Biuletynie Oficjalnym, co powinno nastąpić w przyszłym tygodniu.

Miejskie władze zapewniają, że cudzoziemcy za zawarcie małżeństwa będą uiszczali takie same opłaty jak Argentyńczycy. Na dzień dzisiejszy ślub cywilny w argentyńskiej stolicy kosztuje 36 pesos, czyli niecałe 10 dolarów. Oczywiście ze zmiany interpretacji przepisów skorzystać mogą także turyści heteroseksualni.

Buenos Aires nie jest bynajmniej argentyńskim pionierem jeśli chodzi o możliwość zawierania jednopłciowych małżeństw przez nierezydentów. Zezwalające na to rozporządzenia wydały już wcześniej władze prowincji Santa Fe i Ziemi Ognistej. Pierwszymi turystami, którzy z tego skorzystali byli Paragwajczycy  Simón Cazal i Sergio López, którzy pobrali się w marcu tego roku, podczas urlopu spędzonego w Rosario.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Buenos Aires zaślubi turystów tej samej płci"

  1. Pingback: 6 tys. homoseksualnych małżeństw w Argentynie | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.