Fernando Lugo o swoim odwołaniu


Poniżej publikujemy pełny tekst wczorajszego przemówienia byłego prezydenta Paragwaju, Fernando Lugo, wygłoszony w kilkanaście minut po wydanym przez Senat wyroku politycznym, odsuwającym go od władzy.

To nie Fernando Lugo otrzymał dziś cios, to nie Fernando Lugo został dzisiaj odsunięty od władzy, to historia Paragwaju i jego demokracja zostały dziś głęboko zranione, bo naruszone zaruszone zostały wszelkie zasady w sposób tchórzliwy i zdradziecki. Mam nadzieję, że sprawcy zdają sobie sprawę z powagi swych działań.

Niemniej jednak, ponieważ zawsze działałem zgodnie z prawem i pomimo, że zostało ono dzisiaj nagięte jak delikatna gałązka na wietrze, poddaje się decyzji Kongresu i jestem gotów zawsze odpowiadać za czyny popełnione w trakcie prezydentury.

Rodaków i Rodaczki, aby nie odmawiano im prawa do wyrażania swych opinii, bardzo proszę aby wszelkie manifestacje przebiegały w sposób pokojowy. Niech krew sprawiedliwych już nigdy, z powodu czyichś egoistycznych interesów, w naszym kraju się nie rozleje.

Po prawie czterech latach sprawowania władzy jako prezydent Paragwaju, dzisiaj żegnam się jako Prezydent Republiki, ale nie żegnam się jako obywatel. I będę, tak jak przyrzekałem, nadal służył temu Narodowi, wszędzie tam gdzie gdzie będą mnie potrzebować.

Fernando Lugo nie jest na usługach politycznych klik, nie wykonuje poleceń mafii ani przemytników narkotyków, ten obywatel zawsze odpowiedał, dzisiaj odpowiada i będzie zawsze odpowiadał na wezwania swych współobywateli. Zarówno tych najbiedniejszych i wykluczonych, oraz tych w pełni korzystający z dóbr życia, a nawet z obfitości, wiedzących że mamy wszyscy obowiązek solidarności z Ojczyzną i historią.

Po tych prawie czterech latach ten paragwajski obywatel chce bardzo podziękować wszystkim Paragwajczykom i Paragwajkom, którzy wyciągnęli rękę i poświęcili swój czas, włączając sie w umacnianie demokracji i dobrobytu w tym kraju.

Przede wszystkim towarzyszom i towarzyszkom współpracującym z tym rządem, ale nie mogę też zapomnieć siłach zbrojnych, o dowódcach, oficerach i podoficerach, o policji, o ruchach społecznych, chłopach, tubylcach, liderach, o mężczyznach i kobietach, którzy wspierali i będą nadal wspierali ten kraj.

Nie mogę też nie podziękować, i mówię to bardzo szczerze, towarzyszom z mediów. Niezależnie od wymiany poglądów, czy projektów doszliśmy tutaj, wzmacniając paragwajską demokrację.

Dziś wieczorem odchodzę przez największe drzwi naszej Ojczyzny, przez drzwi w sercach mych współobywateli. Towarzyszom i towarzyszkom, obywatelom i obywatelkom, którzy dzisiaj są na placach, ulicach, na wsiach i w miastach, w związkach zawodowych, Paragwajczykom i Paragwajkom o dobrych sercach, którzy marzą o innym Paragwaju, mówię dzisiaj po prostu, że mogą nadal liczyć na Fernando Lugo. Wielkie dzięki dla wszystkich, za wasze ciągłe wsparcie i dużą siłę, dużą siłę, dużą siłę. Niech żyje Paragwaj!

Fernando Lugo z swoim gabinetem

Fernando Lugo w trakcie wygłaszania powyższego przemówienia

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.