VivaColombia, czyli low-costem po Kolumbii


W Kolumbii od kilku dni działa nowa low-costowa linia lotnicza, VivaColombia. Jej bazą jest lotnisko w Medellin.

VivaColombia wystartowała 25 maja. Firma posiada obecnie 3 airbusy A320-200, ale jeszcze przed końcem tego roku jej flota powiększyć się ma o kolejne dwa samoloty tego typu. Stopniowo rozszerzana będzie też siatka obsługiwanych połączeń.Obecnie, poza bazą w Medellin, są na niej lotniska w Bogocie, Barranquilla, Cali, Cartagenie i Pereira. Ale jeszcze w tym miesiącu dołączą do niej Apartadó, Bucamaranga i Montería. Szef nowego przewoźnika, Fred Jacobsen, zapewnia, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy, VivaColombia zacznie też obsługiwać regionalne połączenia międzynarodowe.

VivaColombia

Choć w Kolumbii istnieje już od 5 lat przewoźnik przedstawiający się jako low-cost – EasyFly, to VivaColombia w swych promocyjnych materiałach przedstawia się jako „pierwszy w kraju low-cost z prawdziwego zdarzenia” i zapowiada, że zrewolucjonizuje lokalny rynek przewozów lotniczych. I rzeczywiście, planowana skala działania VivaColombia jest nieporównywalnie większa – podczas gdy jej samoloty mogą zabrać do 180 pasażerów, EasyFly lata niewielkimi turbośmigłowymi maszynami transportującymi maksymalnie 29 osób.

Proponowane przez nową linię lotniczą ceny biletów są, jak na Kolumbię, bezprecedensowe. Najtańsza taryfa na każdą obsługiwaną trasę to niespełna 55 tys. COP, czyli ok. 30 dolarów.

Właścicielami VivaColombia są cztery firmy,  z których każda ma po 25 proc. udziałów. Ich majątek i doświadczenie w branży lotniczo-transportowej sprawiają, że przedsięwzięcie – zdaniem ekspertów – ma bardzo duże szanse powodzenia. Owi inwestorzy to: IAMSA – największy przewoźnik autobusowy w Meksyku, Irelandia Aviation – fundusz inwestycyjny irlandzkiej rodziny Ryan (założyciele Ryanair), Grupo Bolívar – jedna z największych w Kolumbii grup finansowych, oraz Grupo Fast – założona ad hoc spółka czterech prywatnych inwestorów, wśród których jest m.in. prezes VivaColombia, Frederik Jacobsen i długoletni szef Avianca, Juan Emilio Posada.

IAMSA i Irelandia to także główni udziałowcy działającego od 2006 w Meksyku low-costowego przewoźnika VivaAerobus, na którym częściowo wzorowano VivaColombia. Obie linie lotnicze mają zresztą bardzo podobne logo, malowanie kadłubów i wystrój kabiny.

Największymi przewoźnikami lotniczymi w Kolumbii są obecnie Avianca-TACA, panamskie Copa Airlines (dwa lata temu przejęły kontrolę nad kolumbijskimi liniami AeroRepública) i – od kilku miesięcy – LAN Colombia, filia chilijskiego, największego na południowoamerykańskim kontynencie, przewoźnika LAN.

PS. O lataniu po Kolumbii i innych państwach Ameryki Łacińskiej dyskutować można w dziale lotniczym forum tierralatina.pl. Zapraszamy także do korzystania z naszej wyszukiwarki najtańszych biletów.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "VivaColombia, czyli low-costem po Kolumbii"

 1. zwirekiwigura  03/09/2012 o 21:01

  VivaColombia poinformowała właśnie o uruchomieniu kolejnych połączeń:

  Medellin – Monteria
  Medellin – San Andres

  O szczegółach tych nowych połączeń napisałem już na forum: http://www.tierralatina.pl/forum/viewtopic.php?f=21&t=1155

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.