Lugo jest i nie jest pierwszy


Fernando Lugo nie jest pierwszym paragwajskim przywódcą, który trafił przed – przewidziany przez konstytucję tego kraju – parlamentarny sąd polityczny. Wcześniej deputowani w Asunción formułowali już oskarżenia wobec 3 innych prezydentów.

José Patricio Guggiari

José Patricio Guggiari

Pierwszym paragwajskim prezydentem, który trafił pod osąd parlamentarzystów był liberał José Patricio Guggiari, sprawujący władzę w tym kraju w latach 1928-1932. Podstawą sądu były wydarzenia z października 1931 roku, kiedy to straż Pałacu Prezydenckiego w Asunción zastrzeliła 8 studentów w trakcie manifestacji domagającej się od rządu bardziej zdecydowanych militarnych kroków wobec Boliwii, która okupowała wówczas część prowincji Chaco. Wówczas jednak to sam prezydent, tuż po tym tragicznym wydarzenium podał się do dymisji i zwrócił się do Parlamentu o osądzenie go. I wyszedł z tego obronną ręką – deputowani uznalu, że nie ma podstaw aby go o cokolwiek oskarżyć. Guiggiari, po tym werdykcie, wrócił na prezydencki fotel. A Paragwajczycy do dzisiaj wspominają jego wypowiedziane wówczas zdanie: „Dumę bycia liberałem przewyższa jedynie honor bycia Paragwajczykiem”.

Raul Cubas Grau

Raúl Cubas Grau

Po raz kolejny paragwajscy parlamentarzyści wcielili się w rolę sędziów w 1999 r. próbując postawić ówczesnemu prezydentowi z Partii Czerwonej, Raúlowi Cubasowi, zarzut korupcji i… zlecenia zabicia swego zastępcy, wiceprezydenta Luisa Marii Argaña, który kilka dni wcześniej zginął w zamachu. Cubas nie czekał jednak na werdykt – 28 marca 1999 r. podał sie do dymisji i natychmiast wyjechał do Brazylii. Prezydencję objął wówczas, ponieważ wieceprezydent nie żył, marszałek Senatu, Luis González Macchi. Sam Cubas wrócił do Paragwaju w 2002 r., gdzie natychmiast go aresztowano i postawiono przed sądem z takimi samymi zarzutami jakie trzy lata wcześniej formułował Parlament. Sąd go jednak całkowicie uniewinnił.

Luis Gonzalez Macchi

Luis Ángel González Macchi (fot: Marcello Casal Jr./ABr)

Trzecim oskarżonym przez Parlament prezydentem był właśnie Luis González Macchi (także Partia Czerwona), który przejął władzę po Raúlu Cubasie. W lutym 2003 r. deputowani oskarżyli go o szereg działań korupcyjnych i defraudację majątku publicznego. Macchi zdołał jednak dotrwać do kończącej się 15 sierpnia owego roku kadencji – podczas senackiego głosowania, za odsunięciem go od władzy głosowało 25 senatorów, podczas gdy wymaganą kwalfikowaną większością było 30. Mimo to, po zakończeniu kadencji, Macchi trafił ponownie przed sąd, tym razem powszechny, który skazał go na 6 lat więzienia, wykazując m.in. że w czasie prezydentury zgromadził pokaźną fortunę na koncie w szwajcarskim banku. Wyrok ten został jednak anulowany przez wyższą instancję, która uznała że Macchiego nie można sądzić za czyny popełnione podczas sprawowania najwyższej państwowej funkcji.

Fernando Lugo jest więc czwartym paragwajskim przywódcą wobec którego uruchomiono procedurę politycznego sądu. Ale pierwszym, który został przez takowy skazany.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.