Atlas Wytflieta odnaleziony!


Odnalazł się skradziony kilka lat temu z Biblioteki Królewskiej w Sztokholmie egzemplarz tzw. Atlasu Wytflieta, uważanego za pierwszą tego typu publikację zawierającą mapy Nowego Świata.

O odnalezieniu skradzionego egzemplarza Atlasu Wytflieta poinformował w minioną środę, w Nowym Jorku, szef departamentu map sztokholmskiej Bilblioteki Królewskiej, Greger Bergvall. –Ten atlas został wydany w 1597 roku przez niderlandzkiego kartografa Corneliusa Wytflieta, który jako pierwszy opublikował w nim bardzo dokładne, jak na ówczesne czasy, mapy Nowego  Świata, czyli obu Ameryk i części Karaibów. Atlas zawiera również historię poznawania tych terenów – opisy podróży m.in. Krzysztofa Kolumba i Francisco Pizzarra.– tłumaczył.

Ta pochodząca właśnie z Atlasu Wytflieta mapa świata jest jedną z pierwszych, na których w miarę dokładnie odwzorowano Nowy Świat.

Do dzisiejszych czasów przetrwało zaledwie 8 egzemplarzy tej publikacji. Ten odnaleziony w Nowym Jorku nabyty został przez szwedzką rodzinę królewską jeszcze w XVI w. I był jednym z 56 starodruków, które – między 1995 a 2004 r. – ukradł z Biblioteki Królewskiej ówczesny szef jej działu rękopisów, Anders Burius.

Kuba w Atlasie Wytflieta

Atlas Wytflieta jest jedynym z nich, który udało się, do tej pory, odnaleźć. Szwedzcy śledczy mają więc nadzieję, że odtworzenie drogi jaką pokonał ten wolumen od czasów wyniesienia go z sztokholmskiej Bilblioteki, pozwoli może też wpaść na trop pozostałych ksiąg.

Póki co wiadomo jedynie, że Burius sprzedawał wykradzione starodruki niemieckiemu domowi aukcyjnemu Keterer Kunst, który – nie sprawdzając ich pochodzenia – wystawiał je na aukcje, na których nabywcy często pozostawali anonimowi. Altas Wytflieta odnaleziony został tylko dzięki temu, że znany amerykański marszand sztuki i antyków, W. Graham Arader III, gdy tylko zdał sobie sprawę, że kupiona przez niego w 2003 r. na aukcji w prestiżowym Sotheby’s księga została skradziona w Sztokholmie, zaalarmował sprzedawcę i zażądał od niego zwrotu pieniędzy. Sotheby’s forsę oczywiście oddało, a skradziony wolumen przekazało właśnie prawowitemu właścicielowi.

Aktualna wartość Atlasu szacowana jest przez specjalistów na ok. 450 tys. dolarów.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Atlas Wytflieta odnaleziony!"

  1. Pingback: Odnaleziono mapę z pierwszą Ameryką | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.