Kuba zmaga się z cholerą


Po raz pierwszy od ponad 100 lat Kuba zmaga się z epidemią cholery. Władze kraju oficjalnie przyznały, że na chorobę tą zachorowało już w tym kraju 85 osób, z których trzy zmarły. Pojawiają się jednak głosy, że sytuacja jest znacznie bardziej poważna, a Hawana kłamie aby nie odstraszać zagranicznych turystów.

Oficjalnie, zachorowania na cholerę zanotowano tylko  w prowincji Granma, przede wszystkim w okolicach oddalonego o 700 km od Hawany miasta Manzanillo. Wg. władz sytuacja jest pod kontrolą, potwierdzonych jest tylko 85 przpadków, a 346 innych czeka na diagnozę. Póki co – wg. oficjalnych zapewnień – na chorobę zmarły tylko 3 osoby.

Pojawia się jednak coraz więcej głosów świadczących, że sytuacja jest znacznie bardziej poważna niż ta przedstawiana w oficjalnych komunikatach. I wiele wskazuje na to, że epidemia rozszerzyła się na cały kraj. Nieoficjalne raporty mówią już o ponad 1000 chorych i nawet 15 zgonach. O zachorowaniach na cholerę poza prowincją Granma informuje zarówno opozycja, jak i zagranicznu korespondenci pracujący na wyspie. Dziennikarze BBC  i Associated Press dotarli do rodzin osób mieszkających w Hawanie, i które zostały hospitalizowane z podejrzeniem cholery.

Vibrio cholerae

Vibrio cholerae

Cholera to ostra choroba zakaźna przewodu pokarmowego, wywoływana przez bakterię przecinkowca cholery (Vibrio cholerae). Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej, głównie przez skażoną ludzkimi odchodami wodę. Rzadziej przez żywność. Początkowe symptomy choroby to zwykle biegunka i wymioty, najczęściej bez gorączki i bólu brzucha. Wg. danych Światowej Organizacji Zdrowia prawidłowo leczona cholera ma wskaźnik śmiertelności od 1 do 20 proc., natomiast przy braku leczenia umierać może nawet ponad 50 proc. chorych.

W prowincji Granma na ulice wyjechały ciężarówki, z których – przez głośniki – przypomina się mieszkańcom o regularnym myciu rąk, używaniu przegotowanej wody do mycia warzyw i owoców, oraz zachowania innych środków higieny. Rozpoczęto też dystrybucję tabletek chloru i kropli do uzdatniania wody.

Kuba uważana była za kraj wolny od cholery – od końca XIX w. notowano w tym kraju jedynie pojedyńcze przypadki zachorowań na tą chorobę. Wg. ekspertów przyczyną jej powrotu może być fatalny stan nie remontowanych od dekad wodociągów i kanalizacji. Reżimowe media przyznały niedawno, że z powodu nieszczelności marnuje sie ponad 50 proc. wody wodociągowej na Kubie.

Prześlij dalej:

5 reakcji na "Kuba zmaga się z cholerą"

 1. m.iwaniuk  10/07/2012 o 20:58

  Ojej. To mnie bardzo zmartwiliście. Bo ja za niecałe 2 tygodnie mam lecieć z rodziną na Kubę właśnie. Nasze wymarzone wakacje to miały być. I co teraz? Rezygnować?

  Odpowiedz
  • AnnLea  11/07/2012 o 19:36

   Zachorowań jest dużo więcej i sytuacja zaczyna robić się poważna – jeśli będziecie w hotelach, to powinno być wszystko ok, ale jeśli zamierzacie podróżować po prowincji i kwaterach prywatnych, to należy zaostrzyć środki ostrożności…

   Odpowiedz
  • Jeravia  12/07/2012 o 18:39

   Ja bym decyzję podjęła w zależności od rodziny i typu wyjazdu. Jeśli ma to być objazdówka i masz małe dziecko (takie co jeszcze palce do buzi często bierze), to może rzeczywiście warto zrezygnować?

   Odpowiedz
 2. tierralatina.pl  16/07/2012 o 18:22

  Kubańskie ministerstwo zdrowia podało dzisiaj, że liczba chorych na cholerę wzrosła do 158. Po raz pierwszy oficjalnie przy tym przyznano, że choroba przekroczyła granice prowincji Granma – ministerstwo mówi o „odizolowanych przypadkach” w innych regionach ale podkreśla, że chodzi o osoby, które przebywały ostatnio w Manzanillo.

  Odpowiedz
 3. tierralatina.pl  29/08/2012 o 20:52

  Informacja ze strony Ambasady RP w Hawanie:

  2012-08-28

  Aktualizacja informacji o zagrożeniu epidemiologicznym

  Ministerstwo Zdrowia Kuby poinformowało (komunikat z 27 sierpnia br.) o ustąpieniu zagrożenia rozprzestrzeniania się epidemii cholery. Odwołano stan zagrożenia epidemiologicznego.

  Niniejszy komunikat ma charakter informacyjny i nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.