Najlepsze linie lotnicze Latynoameryki


Wiemy już jakie są, według samych pasażerów, najlepsze linie lotnicze świata. Wśród tych z Ameryki Łacińskiej w rankingach Skytrax najlepiej wypada brazylijski TAM.

Brytyjski Skytrax swe doroczne nagrody dla najlepszych linii lotniczych z całego świata rozdał w miniony czwartek, podczas słynnego salonu lotniczego w Farnborough. Tak samo jak w przypadku opublikowanego w kwietniu rankingu najlepszych lotnisk świata, tak i tym razem jurorami byli sami pasażerowie. To zresztą to decyduje, że nagrody Skytraxa cieszą się w branży lotniczej wyjątkowym prestiżem – są one efektem badania zadowolenia klientów na olbrzymią, globalną wręcz skalę. I tak ten najnowszy ranking, to synteza ocen wystawionych przez aż 18 milionów osób, z ponad 200 państw świata.

Na pozycję linii lotniczej w rankingu Skytrax składa się aż 38 parametrów – od m.in. funkcjonalności strony internetowej, przez długość kolejek do odprawy biletowo-bagażowej, punktualność i czystość, po wygodę foteli, jakość jedzenia i systemu rozrywki na pokładze, znajomość języków obcych personelu pokładowego, czy nawet temperaturę w kabinie.

Za najlepszą linię lotniczą świata uznano, po raz drugi z rzędu, Qatar Airways. Za najlepszą w Europie (i 7. na świecie) Turkish Airlines. Zaś w Ameryce Łacińskiej najlepsze oceny otrzymał, także po raz kolejny z rzędu, brazylijski TAM.

A oto ranking cały ranking latynoamerykańskich przewoźników, którzy wg. Skytrax należą do setki najlepszych na świecie (w nawiasie pozycja w światowej klasyfikacji):

 1. (32) TAM Linhas Aéreas, Brazylia
 2. (38) LAN Airlines, Chile
 3. (42) TACA Airlines, Salwador
 4. (54) Azul Linhas Aéreas Brasileiras, Brazylia
 5. (56) Avianca, Kolumbia
 6. (61) Copa Airlines, Panama
 7. (69) TRIP Linhas Aéreas, Brazylia

Dla porównania, polski LOT w pierwszej światowej setce linii lotniczych niestety nie zmieścił się.

Wyróżnionych latynoamerykańskich przewoźników jest jeszcze więcej – Skytrax, poza rankingiem 100 najlepszych na świecie, przygotowuje także różne podrankingi i klasyfikacje regionalne. I tak np. w czwórce najlepszych przewoźników w Ameryce Środkowej i na Karaibach, poza TACA i Copa, znalazły się także Caribbean Airlines i Air Jamaica. Aeromexico zostało zaś uznane za 6. najlepszą linię lotniczą Ameryki Północnej. Z kolei trójka najlepszych regionalnych linii lotniczych w Ameryce Południowej to – kolejno – brazylijski TRIP, urugwajska nieistniejąca niestety od kilku dni Pluna, oraz chilijskie Sky Airline. Zaś piątka najlepszych południowoamerykańskich low-costów to Azul, GOL (Brazylia), Webjet (Brazylia), Easyfly (Kolumbia) i nieistniejące już, także kolumbijskie, linie Aires. Dodatkowo meksykańkie Volaris, Interjet i VivaAerobus znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych low-costów Ameryki Północnej.

***

PS. A jakie są Wasze doświadczenia z wyróżnionymi latynoamerykańskimi przewoźnikami? Zapraszamy do dzielenia się nimi, albo w komentarzach pod tekstem, albo w dziale lotniczym naszego forum dyskusyjnego. Przypominamy też, że tierralatina.pl oferuje metawyszukiwarkę najtańszych biletów.

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Najlepsze linie lotnicze Latynoameryki"

 1. latinbrand  16/07/2012 o 18:54

  Z wymienionych tu linii lotniczych znam z autopsji tylko LAN, TAM, Sky i GOL. I rzeczywiście wszystkie one są bardzo dobre. Generalnie jak latam do Ameryki Południowej (a robię to przynajmniej raz w roku) staram się właśnie polecieć jedną z tych dwóch pierwszych. Na lotach międzykontynentalnych mają standard znacznie lepszy niż linie europejskie (a zwłaszcza Iberia).

  Odpowiedz
 2. grzech  24/01/2013 o 19:26

  leciałem LANem z Buenos do Ushuaia – tanio, sprawnie. jedzenie raczej symboliczne, lądowanie „emocjonujące” (specyfika lotniska). ogólnie polecam – podróże autokarami dłuższe i niedużo tańsze (a jak się kupi bilet lotniczy wcześniej to nawet droższe).

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.