Aconcagua oficjalnie wyższa

Aconcagua, najwyższa góra obu Ameryk, jest jeszcze wyższa niż dotychczas uważano. Argentyńscy naukowcy, po blisko trzech latach pomiarów, ustalili że wzosi się ona na ponad 6960 m n.p.m.


Za dotychczasową wysokość „Kolosa Ameryk” uznawano 6959,6 m n.p.m. – wyznaczona została ona przez naukowców z Uniwersytetu Buenos Aires w 1956 r. Teraz okazało się jednak, że była ona zaniżona. Od wczoraj Aconcagua mierzy oficjalnie o ponad metr więcej, czyli dokładnie 6960,8 m n.p.m.

Ta nowa wysokość to owoc ponad dwóch lat badań prowadzonych przez argentyński Narodowy Instytut Geograficzny i Narodową Radę Badań Naukowych i Technicznych, we współpracy z universytetami w Mendozie, Memphis, Ohio i na Hawajach. Do ponownego zmierzenia Aconcagui użyto zarówno precyzyjnych GPS-ów, jak i tzw. metod grawitacyjnych.

Aconcagua

Jedna ze stacji GPS zainstalowanych w masywie najwyższej góry Ameryk (fot.: UNCuyo)

Nie można oczywiście powiedzieć, że Aconcagua od 1956 roku urosła o ponad metr, ponieważ technologia jaką obecnie dysponujemy jest nieporównywalna z tą, z jakiej korzystano 56 lat temu – teraz jesteśmy o wiele bardziej precyzyjni. Niemniej jest niemal pewne, że wysokość Aconcagui wciąż ulega zmianie – Andy to relatywnie młode góry, które wypiętrzyły się na skutek kolizji trzech płyt tektonicznych. Te płyty wciąż się poruszają, nacierają na siebie, czego najwyraźniejszym efektem są regularne trzęsienia ziemi w pasie andyjskim. Przy tak silnych wstrząsach jak chociażby ten, który dotknął Chile w 2010 r. może dochodzić do zmian wysokości niektórych szczytów.– tłumaczył tierralatinie.pl Sergio Cimbaro, jeden z naukowców kierujących badaniami wysokości Aconcagui.

Wpływ ruchów tektonicznych na wysokość Andów będzie od teraz monitorowany na bieżąco. Naukowcy zamontowali bowiem w masywie największej góry obu Ameryk szereg stacji GPS, które na bieżąco przekazywać będą wszystkie ewentualne zmiany.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.