Mundialowy pancernik


To już pewne – maskotka najbliższego, organizowanego przez Brazylię, futbolowego Mundialu, będzie inspirowana zagrożonym wymarciem pancernikiem kulowatym. Jej nazwę Brazylijczycy wybiorą w internetowym plebiscycie.

Choć oficjalna prezentacja maskotki piłkarskiego Mundialu, który w 2014 r. zorganizuje Brazylia, ma nastąpić dopiero w najbliższą niedzielę, już wiadomo, że niespodzianki nie będzie. Tak jak przewidywano już w kwietniu tego roku, będzie ona inspirowana żyjącym w Brazylii, choć niestety zagrożonym wyginięciem, pancernikiem kulowatym (Tolypeutes tricinctus). 

Brazylijska prasa nabrała tej pewności po tym jak odkryto, że FIFA zarejestrowała niedawno w europejskim Urządzie do Spraw Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (odpowiedzialnym za ochronę znaków towarowych i wzorów przemysłowych) wzór maskotki ewidentnie wzorowanej na tym właśnie gatunku pancerników, charakteryzującym się zdolnością do zwijania się, w przypadku zagrożenia, w piłkopodobną kulę.

Trójwymiarowy projekt maskotki zastrzeżony niedawno przez FIFA

Pomysłodawcą uczynienia z tatu-bola, bo tak pancernika kulowatego nazywają Brazylijczycy, symbolu piłkarskiego Mundialu Brazylia 2014, była organizacja ekologiczna Associação Caatinga, zajmująca się ochroną katingi, czyli brazylijskiej sawanny, na której żyje ten ssak. Ekolodzy mają nadzieję, że uzuskany w ten sposób rozgłos pomoże w jego ochronie.

Pancernik kulowaty (Tolypeutes tricinctus) broniąc się przed drapieżnikami zwija się, ograniczając w ten sposób dostęo do miękkich części swego ciała. (fot: Associação Caatinga/Mark Payne-Gill/NaturePL)

Pancernik kulowaty jest najmniejszym i najsłabiej znanym z 11 gatunków pancerników żyjących na terenie Brazylii. A także najbardziej zagrożonym wyginięciem. Brazylijskie Ministerstwo Środowiska umieściło tatu-bola na tzw. czerwonej liście. Wg. jego danych, w ciągu ostatnich 12 lat, populacja tych endemicznych pancerników zmalała o co najmniej 30 proc. Głównym powodem jest ekspansja rolnictwa i zwyczaj wypalania roślinności sawannowej na terenach przeznaczonych na wypas bydła.

Pozostaje jeszcze znaleźć nazwę dla wybranej przez FIFA maskotki. Propozycję „imion” zostaną najprawdopodobniej przedstawione już w najbliższy weekend, podczas oficjalnej prezentacji jej projektu. Brazylijski Komitet Organizacyjny piłkarskiego Mundialu już zapowiedział, że decydujący głos będą mieli kibice, którzy w drodze internetowego głosowania wybiorą to, które najbardziej im się podoba.

Tak samo jak już uczynili z nazwą nieistniejącej jeszcze mundialowej piłki. Po raz pierwszy FIFA i Adidas zgodzili się, aby nazwę tego najważniejszego rekwizytu piłkarskich mistrzostw świata wybrano w internetowym głosowaniu. Propozycje były trzy: Bossa Nova, Brazuca i Carnavalesca. W ciągu trwającej 3 tygodnie konsultacji swoje zdanie wyraził blisko milion internautów. Ponad 77 proc. z nich uznało, że najlepiej brzmi Brazuca.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.