Będzie panamerykańska Copa América?


Piłkarski Puchar Ameryki, czyli futbolowe mistrzostwa Ameryki Południowej, najprawdopodobniej zostaną rozszerzone o Amerykę Północną, Środkową i Karaiby. W 2016 r.

 

Confederación Sudamericana de Fútbol, czyli CONMEBOL

Południowoamerykańska Konfederacja Futbolowa (CONMEBOL), czyli kontynentalne zrzeszenie narodowych związków piłki nożnej – najstarsza tego typu organizacją na świecie – będzie za 4 lata, w 2016 r., obchodzić stulecie swego istnienia. Z tej okazji już od dawna planowana jest nadzwyczajna edycja Copa América – Puchar Stulecia. Nadzwyczajna, bo kolejne zwykłe – regularnie organizowane co 4 lata – mistrzostwa kontynentu zaplanowane są na 2015 (w Chile) i 2019 r. (w Brazylii).

Od kilku miesięcy trwają rozmowy, aby ten jubileuszowy turniej rozszerzyć na całą Amerykę. A dokładniej – na oba kontynenty amerykańskie. Copa América Centenario, bo taka jest hiszpańskojęzyczna nazwa Pucharu Stulecia, zorganizowana zostałaby we współpracy z CONCACAF, czyli konfederacją zrzeszającą federacje futbolowe państw Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów.

CONCACAF, czyli Konfederacja piłki nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów

Wstępne porozumienie w sprawie organizacji takich panamerykańskich mistrzostw zawarli już, w lipcu tego roku, szefowie CONMEBOLu i CONCACAF – Nicolás Leoz i Jeffrey Webb. -Prace trwają. Jesteśmy na dobrej drodze- stwierdził, kilka dni temu, Néstor Benítez – rzecznik prasowy zbliżającej się do swego stulecia konfederacji.

Zgodnie z aktualnie obowiązującą koncepcją turniej trwałby miesiąc i zmierzyłyby się w nim reprezentacje wszystkich 10 członków CONMEBOLU, oraz 6 państw  zrzeszonych w konfederacji z północy Ameryk. Wśród tych 6 ekip znalazłyby się Stany Zjedoczone i Meksyk, oraz dodatkowe najlepiej sklasyfikowane drużyny z Gold Cup 2015, czyli piłkarskich mistrzostw Ameryki Północnej, Centralnej i Karaibów.

Pozostaje kwestia wybrania państwa organizatora – najprawdopodobniej będzie to USA, choć – zdaniem Beniteza – wciąż brana jest pod uwagę możliwość zorganizowanie Pucharu Stulecia w Brazylii.

***

PS. Zapraszamy na poświęcony latynoamerykańskiej piłce nożnej dział naszego forum dyskusyjnego. Możecie tam m.in. śledzić aktualny stan eliminacji do Mundialu w Brazylii. Zarówno tych w strefie CONMEBOL, jak i CONCACAF.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.