Santos ma raka. W środę operacja.


Prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos, ma raka prostaty. Chorobę zdiagnozowano we wczesnym stadium.

Juan Manuel Santos o swej chorobie poinformował w poniedziałek wieczorem. Prezydent wyjaśnił, że zmiany nowotworowe w prostacie wykryto podczas rutynowych badań przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu w Nowym Jorku. Kolumbijski polityk przebywał tam – tak jak wielu innych światowych przywódców – z okazji trwającego wówczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Juan Manuel Santos o swej chorobie poinformował w obecności swej żony i osobistego lekarza (fot: Javier Casella)

Na szczęście guz został wykryty bardzo wcześnie i lekarze szanse na pełne wyzdrowienie oceniają na 97 proc. Nowotwór zostanie chirurgicznie usunięty w najbliższą środę.– dodał 61-letni Santos. Zapewnił też, że choroba w żaden sposób nie uniemożliwi mu wykonywania prezydenckich obowiązków. –Przez trzy dni będę pod opieką lekarzy. To wszystko.– stwierdził. Zdradził też, że kilka lat wcześniej z identyczną chorobą borykał się jego brat i został całkowicie wyleczony.

Optymizm prezydenta potwierdził jego osobisty lekarz, Felipe Gómez. Medyk sprecyzował, że operacja nie będzie nawet wymagała ogólnego znieczulenia i najprawdopodobniej obędzie się bez późniejszej radio, czy chemioterapii.

Operacja usunięcia nowotworowego ogniska z prostaty kolumbijskiego prezydenta zostanie przeprowadzona w szpitalu Santa Fe, uchodzącym za jedną z najlepszych prywatnych klinik w Bogocie.

Juan Manuel Santos nie jest pierwszym południowoamerykańskim przywódcą zmagającym się, w ostatnich czasach, z nowotworem. Raka pokonał (odsunięty niedawno od władzy) prezydent Paragwaju, Fernando Lugo; wciąż walczy z nim Hugo Chávez z Wenezueli, a u byłego prezydenta Brazylii Luli chorobę tą wykryto w kilka miesięcy po zakończeniu prezydenckiego mandatu. Z kolei u prezydent Argentyny, Cristiny Fernández, zdiagnozowano niedawno nowotwór tarczycy. Jednak w jej przypadku diagnoza okazała się błędna.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.