Latanie w Argentynie jeszcze droższe


Zła wiadomość dla osób planujących podróż po Argentynie. Rząd tego kraju zadekretował kolejną podwyżkę taryf na – i tak już drogie – wewnętrzne połączenia lotnicze.

Podwyżka obowiązuje od jutra i jest trzecią w tym roku – rząd Cristiny Kirchner zwiększał już ceny biletów na loty krajowe w lutym i czerwcu. Tym razem taryfy wzrosną od 10 do 20 proc., co sprawi, że skomulowana tegoroczna podwyżka krajowych taryf lotniczych w Argentynie sięgnie od 58 proc. (w przypadku biletów kupowanych z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem) do  101 proc. (w przypadku biletów kupowanych na mniej niż 10 dni przed odlotem). Niechlubnym wyjątkiem są połączenia Buenos Aires z Ushuaia, Rio Gallegos i Puerto Madryn – na tych trasach dekretowane przez rząd minimalne ceny wzrosły, w niektórych klasach taryfowych, nawet od 140 do 164 proc.

Argentyna jest obecnie jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym są inne ceny lotów wewnętrznych dla mieszkańców kraju, a inne – znacznie wyższe – dla przyjezdnych. Podwyżki dotyczą jednak tak samo obu grup.

Branża turystyczna obawia się, że te kolejne podwyżki pogłębią negatywne tendencje obserwowane w tym sektorze. Wstępnie szacuje się, że w tym roku odwiedzi Argentynę o ok. 15 proc. mniej zagranicznych turystów, niż w roku ubiegłym. -To nie są efekty wyłącznie spowolnienia gospodarczego w Europie, czy Stanach Zjednoczonych. To też efekt tego, że w ciągu kilku lat przekształciliśmy się z jednego z najtańszych w jedno z najdroższych państw na tym kontynencie.- tłumaczy Tomás Ryan z Argentyńskiego Stowarzyszenia Biur Podróży i Operatorów Turystycznych (AAAVyt).

Rynek przewozów lotniczych wewnątrz Argentyny zdominowany jest przez państwowe, należące od niedawna do sojuszu SkyTeam, linie Aerolíneas Argentinas, które kontrolują jego 60 proc. Drugim graczem są chilijskie LAN Airlines (29 proc.). Resztę dzielą między siebie mniejsi przewoźnicy, tacy jak regionalne Andes i Sol, czy należące do argentyńskiej armii LADE.

****

P.S.: Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne. Jest na nim m.in. dział poświęcony podróżowaniu po Argentynie, jak i temu jak najtaniej po niej latać.
Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.