Motyl z Wenezueli to sprytna dziewczyna


Erateina sprytna dziewczyna (łac. Erateina puellaastuta) – tak nazywać się będzie nieznany wcześniej gatunek motyla, odkryty podczas tegorocznej wyprawy eksploracyjno-naukowej na Tramén Tepui w Wenezueli.

Nieznanany wcześniej, endemiczny gatunek motyla odkryła Izabela Stachowicz, biolog uczestnicząca w tegorocznej polsko-wenezuelskiej ekspedycji na Tramén Tepui. Przekazała ona tradycyjnie przypadający odkrywcy przywilej nazwania go, zwycięzcy konkursu ogłoszonego przez National Geographic Polska – jednego ze sponsorów tej wyprawy.

Konkurs okazał się sporym sukcesem – nadeszło ponad 600 propozycji spełniających formalne warunki. Jury, w skład którego weszły – poza Izabelą Stachowicz – Agnieszka Franus i Paulina Szczucińska z National Geographic Polska, za najlepszą uznało nazwę wymyśloną przez Alicję Zdobylak z Wrocławia, która zaproponowała aby motyl nazywał się Erateina puellaastuta, czyli Erateina sprytna dziewczyna.

Erateina puellaastuta, czyli Erateina sprytna dziewczyna - tak nazywać się będzie motyl odkryty w Wenezueli przez Izabelę Stachowicz (fot: Marek Arcimowicz)

Erateina puellaastuta, czyli Erateina sprytna dziewczyna – tak nazywać się będzie motyl odkryty w Wenezueli przez Izabelę Stachowicz (fot: Marek Arcimowicz)

Motyle kojarzą mi się z kobietami i z przebiegłością. Niełatwo jest je złapać, pojawiają się w nieoczekiwanych momentach. Sądzę, że ta nazwa jest piękna, ale i tajemnicza– tłumaczyła swą propozycję laureatka, która – poza satysfakcją z nadania nazwy – otrzymała także aparat fotograficzny.

– Pojawiło się dużo propozycji związanych z ogniem: flamma, ignis, ardens, które jak najbardziej pasują do kolorystyki motyla. My jednak poszukiwaliśmy czegoś wyjątkowego, co świadczyłoby nie tylko o wyglądzie, ale i o sytuacji w jakiej motyl został odkryty. Spryt odnosi się zarówno do motyla, który tak długo nie dał się odkryć nauce, ale i do mnie, której w końcu się to udało – tłumaczy decyzję jury Izabela Stachowicz.

Oprócz zwycięskiej nazwy, jurorki wyróżniły też dwie inne propozycje: Erateina iskra (łac. Erateina scintilla) – nazwę nawiązująca do kolorystyki pięknego owada, nadesłaną przez Barbarę Krzyk, oraz Erateina tepuizabela wymyśloną przez Monikę Kasiborską i będącą połączeniem dwóch słów: Tepui – od miejsca wyprawy i Izabela – od imienia odkrywcy.

Nad poprawnością brzmienia nazwy z punktu widzenia gramatyki łacińskiej oraz zasad kodeksu nomenklatury zoologicznej czuwał kierownik Muzeum Zoologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Tomasz Pyrcz. On także zajmie się udokumentowaniem nowego dla nauki gatunku w powstającej na jego temat publikacji. Pojawi się ona w międzynarodowym czasopiśmie naukowym – kwartalniku „Genus”.

***

tierralatina.pl była jednym z medialnych patronów polsko-wenezuelskiej ekspedycji na Tramén Tepui.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Motyl z Wenezueli to sprytna dziewczyna"

  1. Pingback: Izabela Stachowicz o wyprawie na Tramen Tepui

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.