Argentyńska „Wolność” uwolniona


Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza nakazał rządowi w Ghanie uwolnienie zatrzymanego w październiku żaglowca szkoleniowego argentyńskiej marynarki wojennej.

Wyrok wydany wczoraj przez Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza w Hamburgu jest bezapelacyjny – Ghana nie może dłużej więzić w porcie w Tema argentyńskiego żaglowca szkoleniowego „Libertad”, który 2 października został „aresztowany” przez lokalny sąd, działający z powództwa funduszu skupującego obligacje niespłacone w terminie przez rząd w Buenos Aires.

Shunji Yanai - Prezes Międzynarodowego Trybunału Prawa Morskiego

Shunji Yanai – Prezes Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza

Sędziowie jednogłośnie uznali, że – bez względu na finansowe zobowiązania Argentyny – trzymasztowej fregacie należącej do Marynarki Wojennej tego kraju, przysługuje taki sam immunitet jaki, w międzynarodowym prawie morskim, przysługuje wszystkim okrętom wojennym. I zająć go nie wolno.

Ghana musi uwolnić „Wolność” najpóźniej 22 grudnia i zapewnić jej załodze swobodny dostęp do żaglowca – precyzuje wyrok trybunału. Trybunał zobowiązał także afrykańskie państwo do zapewnienia pełnego zaopatrzenia okrętu.

Pierwszym przedstawicielem argentyńskiego rządu, który zareagował na wydany w Hamburgu wyrok był minister gospodarki, Hernán Lorenzino. –Argentyna nie podda się finansowym piratom. Fundusze spekulacyjne nie zdobędą ani naszej fregaty, ani naszych pieniędzy– oświadczył.

Pełen tekst wyroku wydanego wczoraj przez Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza:

C20_Order_15_12_2012

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Argentyńska „Wolność” uwolniona"

  1. Pingback: "Wolność" z powrotem w Argentynie | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.