TAP Portugal jednak bez brazylijskich właścicieli?


Wszystko wskazuje na to, że portugalskie linie lotnicze TAP Portugal nie będą jednak miały brazylijskiego właściciela. Rząd w Lizbonie właśnie odrzucił ofertę Synergy Group.

Brazylijski konglomerat przemysłowy Synergy Group uznany został w październiku, przez rząd w Lizbonie, za jedynego kandydata do prywatyzacji TAP Portugal. Wczoraj jednak, niespodziewanie, portugalskie władze oświadczyły, że rezygnują z dalszych rozmów z Brazylijczykami na temat przejęcia kontroli nad deficytowym narodowym przewoźnikiem. Jako oficjalny powód odrzucenia oferty Synergy Group, Portugalczycy podają „brak wystarczających gwarancji finansowych”.

Wg. portugalskiej prasy za tą dyplomatyczną formułką kryje się rozczarowanie rządu w Lizbonie brazylijską ofertą. I to mimo, że szef Synergy Group, Germán Efromovich – urodzony w Boliwii syn żydowskich emigrantów z Polski – był gotów wyłożyć na zakup TAP Portugal aż 1,5 miliarda euro. Władze Portugalii były oczywiście od samego początku świadome, że aż dwie trzecie tej sumy pójdzie na uregulowanie długów portugalskiego przewoźnika. Ale liczyły, że trafi do nich pozostałe 500 milionów. Brazylijski inwestor uznał jednak, że rządowi należą się najwyżej 184 miliony, a różnicę – czyli 316 milionów euro – chciał przeznaczyć na dokapitalizowanie TAP, w tym m.in. zakup nowych samolotów.

Portugalski rząd, najwyraźniej, nie chciał przystać na takie warunki.

Pozostaje pytanie co dalej z portugalskim przewoźnikiem, który w pierwszych 6 miesiącach tego roku stracił aż 112 milionów euro. Prywatyzacja TAP Portugal była jednym z warunków jakie postawiła Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy przed udzieleniem Portugalii – stojącej w ubiegłym roku na skraju bankructwa – pomocy w wysokości 78 miliardów euro.

TAP Portugal jest przewoźnikiem, który w Europie oferuje najwięcej połączeń z Brazylią. Jego samoloty latają tam obecnie do: Belo Horizonte, Brasilii, Campinas, Fortalezy, Natalu, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, Salvadoru da Bahia i São Paulo. Jest on, podobnie jak nasz LOT, członkiem sojuszu lotniczego Star Alliance.

Synergy Group, poprzez swoje filie, kontroluje m.in. kolumbijskie linie Avianca.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.