Ladislao Mazurkiewicz nie żyje


W wieku 67 lat zmarł dzisiaj w Montevideo Ladislao Mazurkiewicz – mający polskie korzenie były bramkarz urugwajskiej reprezentacji, przez długi czas zaliczany do najlepszych na świecie.

Ladislao El Polaco Mazurkiewicz był synem polskiego emigranta i Hiszpanki. Urodził sie urugwajskim, nadmorskim kurorcie Piriápolis 14 lutego 1945 r. Zmarł dziś rano w szpitalu w Montevideo, gdzie trafił w Wigilię minionych świąt Bożego Narodzenia z powodu ostrej niewydolności oddechowej.

Szczyt sławy Mazurkiewicza przypadł na przełom lat 60. i 70. minionego wieku, gdy grał on w barwach urugwajskiego Peñarol i brazylijskiego Atlético Mineiro. Broniąc przez pięć sezonów bramki klubu z Montevideo Mazurka przyczynił się do zdobycia przezeń dwóch tytułów mistrza Urugwaju (1967, 1968), Pucharu Międzyknontynentalnego (1966), Superpucharu Mistrzów Międzykontynentalnych (1969) i klubowych mistrzostw Ameryki Południowej (Copa Libertadores) w 1966.

Z kolei w Belo Horizonte Ladislao Mazurkiewicz zdobył wraz z drużyną, w 1971 r., tytuł mistrza Brazylii.

Jednak największą międzynarodową chwałę przyniosły urugwajskiemu bramkarzowi występy w narodowej reprezentacji. Wraz z nią dwukrotnie zdobywał kontynentalne mistrzostwo (w 1964 w Sub-20 i w 1967) i aż trzykrotnie brał udział w finale futbolowych mistrzostw świata (1966, 1970, 1974). Podczas Mundialu w Meksyku (1970), gdzie Urugwaj w półfinale został wyeliminowany przez późniejszego zwycięzcę – Brazylię, Ladislao Mazurkiewicz wybrany został najlepszym bramkarzem turnieju.

Ladislao Mazurkiewicz

Ladislao Mazurkiewicz (1945-2013)

To wszystko mimo, że – mając 179 cm wzrostu – nie miał warunków fizycznych jakoś specjalnie predysponujących go do bramkarskiej kariery. Kibice zresztą przezywali go też Chiquito (Maleńki) i Pulpo (Ośmiornica).

Prawie trzy po meksykańskim Mundialu, w ogólnokrajowym plebiscycie, Urugwajczycy wybrali go bramkarzem wszechczasów swojej narodowej selekcji.

On sam, po zakończeniu w 1981 r. zawodniczej kariery, poświęcił się pracy trenerskiej i przez ponad 20 lat zajmował się szkoleniem bramkarzy w swym ulubionym klubie Peñarol Montevideo.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.