„Pragnienie miłości” w polskich kinach


Meksykański kandydat do filmowego Oscara, „Pragnienie miłości” w reż. Michela Franco, wchodzi dzisiaj na ekrany polskich kin.

„Pragnienie miłości” (Después de Lucía) Michela Franco, uważanego za jednego z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia w Meksyku, zaliczane jest do najgłośniejszych filmów ostatnich lat wyprodukowanych w tym kraju.

Nastoletnia Alejandra przeprowadza się z ojcem do Mexico City, gdzie obydwoje rozpoczynają nowe życie. Wydaje się, ze dziewczyna dobrze sobie radzi w nowej szkole i w krótkim czasie zyskuje grono przyjaciół. Sytuacja zmienia się dramatycznie, kiedy nagranie seksu Alejandry z jej nowym chłopakiem trafia do Internetu. Okazuje się, ze nowi „przyjaciele” od początku prowadza z nią okrutna grę…

Obraz zgłoszony został jako meksykański kandydat do Oscara 2013 i zebrał już laury na MFF w Cannes 2012, gdzie zdobył Nagrodę Główną w sekcji Un Certain Regard. Tim Roth, szef sekcyjnego jury, nazwał go „porywającym arcydziełem”. Także na MFF w San Sebastian 2012, Pragnienie miłości otrzymało wyróżnienie w sekcji Horizontes Latinos. Polska premiera filmu miała miejsce podczas 8. edycji Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+, a dzisiaj wchodzi na ekrany wielu polskich kin.

Pragnienie miłości to intrygująco opowiedziana, wstrząsająca historia meksykańskich nastolatków, którzy w potoku ogólnodostępnego alkoholu, seksu i Internetu gubią granice między rzeczywistością a światem wirtualnym. Michel Franco nazwał swój film „studium przemocy”. Budzi on nieuchronnie skojarzenia z takimi filmowymi dziełami, jak Biała wstążka Michaela Hanekego, Władca much Harry’ego Hooka, Słoń Gusa Van Santa czy Sala samobójców Jana Komasy.

Después de Lucía

MICHEL FRANCO, ur. w 1979 roku w Meksyku. Studiował Media i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Iberoamerykańskim w Mieście Meksyk. Debiutował jako scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, w których nie unikał problematyki społecznej. Jego krótki metraż CUANDO SEA GRANDE (2001), zrealizowany w ramach antykorupcyjnej kampanii społecznej, pokazano w ponad 500 salach kinowych w całym Meksyku. Film MIĘDZY NAMI (2003) zgarnął laury na prestiżowych festiwalach filmów krótkometrażowych: Główną Nagrodę na MFF w Huesce 2003 oraz Nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na FF w Dreźnie 2004.  Równolegle Franco założył firmę producencką Pop Films, w ramach której produkował reklamy i wideoklipy. W 2007 roku założył firmę Lucía Films by móc niezależnie produkować filmy pełnometrażowe.
Jego fabularny debiut DANIEL & ANA (2009) odniósł znaczny sukces komercyjny, zyskując przychylność zarówno krytyków jak i publiczności. Napisany, zrealizowany i wyprodukowany przez Franco miał swoją światową premierę na MFF w Cannes 2009 w sekcji Quinzaine des Réalisateurs. Zaprezentowany został na wielu festiwalach filmowych oraz trafił do kin m.in. Meksyku, USA, Hiszpanii i Francji.
PRAGNIENIE MIŁOŚCI (2012) to jego drugi pełnometrażowy film, którego premiera światowa miała miejsce na MFF w Cannes 2012 w sekcji Un Certain Regard, gdzie zdobył Główną Nagrodę.

****

P.S. Kinu latynoamerykańskiemu poświęcony jest jeden z działów naszego forum dyskusyjnego.

Prześlij dalej:

5 reakcji na "„Pragnienie miłości” w polskich kinach"

 1. Marcin Paszkowski  04/01/2013 o 18:13

  Ktoś może widział ten film na wspomnianym festiwalu? Warto go zobaczyć, ale tak szczerze?

  Odpowiedz
  • kate00  31/01/2013 o 11:43

   Byłam w kinie. Szczerze, to niczym mnie nie zachwycił.

   Odpowiedz
   • Martinka  31/01/2013 o 14:36

    Naprawdę nie? Mnie bardzo sie podobał. I dość mocno mną wstrząsnął. To bez wątpienia jeden z najlepszych filmów jakie widziałam w ostatnich kilkunastu miesiącach.

    Odpowiedz
 2. Xsenia  07/01/2013 o 16:27

  Czy ktoś z tierralatina.pl, albo – jeszcze lepiej – od dystrybutora filmu mógłby zprecyzować co oznacza formułka „ekrany kin w całej Polsce”? Bo szukałam i w Trójmieście fimu nigdzie nie ma!
  Czyżby w Warszawie wciąż uważano nas za Prusy Wschodnie? 🙂

  Odpowiedz
  • tierralatina.pl  07/01/2013 o 16:59

   Odpowiedź przekazana nam przez dystrybutora, czyli AP Manana:

   Film będzie w Gdańsku w kinie Żak od najbliższego piątku (11 stycznia), a w Gdańskim Centrum Filmowym od 18 stycznia.

   A my zmienimy użyte w tekście sformułowanie „ekrany kin w całej Polsce”, na „ekrany polskich kin”. Tak będzie lepiej… 🙂

   Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.