Turystki zgwałcone w Acapulco


Siedem turystek – w tym 6 zagranicznych – zgwałconych zostało w meksykańskim, nadmorskim kurorcie Acapulco, który od kilkunastu miesięcy starał się odzyskać dawny prestiż.

Ofiary były częścią 12-osobowej grupy znajomych, która wynajęła położony tuż przy plaży i popularnym hotelu Bambuddha, domek letniskowy. W nocy z minionej niedzieli na poniedziałek, do domku wtargnęła grupa kilkunastu zamaskowanych i silnie uzbrojonych mężczyzn, którzy po związaniu i odizolowaniu 5 turystów płci męskiej, wielokrotnie zgwałcili obecne kobiety. Banda przeszukała następnie budynek i ukradła najbardziej wartościowe przedmioty. Wg. wstępnego raportu policji, łup rabusi-gwałcicieli to m.in. dwa laptopy, trzy aparaty fotograficzne, dwa tablety, 16 telefonów komórkowych, odtwarzacze MP3, karty kredytowe i gotówka. Napastnicy nie zostali złapani.

Zgwałcone kobiety to 6 Hiszpanek i Meksykanka w wieku od 25 do 32 lat. Wszyscy zterroryzowani i związani przez napastników mężczyźni byli Hiszpanami w podobnym wieku. Grupa przyjechała przyjechała spędzić w Acapulco długi weekend związany z obchodzonym wczoraj w Meksyku Dniem Konstytucji. Wynajęty przez nich domek znajdował się w prestiżowej dzielnicy Diamante de Acapulco, tuż przy plaży Encantada (Zaczarowana).

Acapulco

Punta de Diamante – dzielnica Acapulco w której doszło do zbiorowego gwałtu na hiszpańskich turystkach (fot.: Gobierno del Estado de Guerrero)

W kilkanaście godzin po napadzie, władze miasta zwołały konferencję prasową, w trakcie której zapewniły, że zrobią wszystko aby złapać i ukarać przestępców. Równocześnie lewicowy mer kurortu, Luis Walton Aburto, próbował relatywizować wydarzenie, mówiąc że „takie przestępstwa zdarzają się wszędzie na świecie”. Na krytykę tej wypowiedzi długo nie trzeba było czekać – Carlos González, sekretarz ds. turystyki najbardziej popularnego wśród gości z zagranicy stanu Quintana Roo, stwierdził: –Słowa mera Acapulco są wyjątkowo niezręczne. Bo na szczęście do takich rzeczy, jakie niestety wydarzyły się w Acapulco, nigdy nie doszło ani w Cancún, ani nigdzie indziej w Quintana Roo, co pozwala nam uznawać nasz stan za bezpieczny. Problem w tym, że Acapulco to też Meksyk.

Zdaniem Gonzáleza przestępstwo w Acapulco może zniwelować wysiłki czynione zaledwie kilka dni temu przez meksykańską delegację na największych hiszpańskich targach turystyki FITUR. Meksykanie przekonywali tam swych potencjalnych europejskich kontrahentów, że tak eksponowana przez międzynarodową prasę przemoc i przestępczość, związana najczęściej z przemytem narkotyków, jest w Meksyku skupiona w kilku ściśle określonych regionach i nie dociera do miejsc najbardziej popularnych wśród turystów.

Problem w tym, że położone w stanie Guerrero Acapulco od kilkunastu miesięcy intensywnie reklamowało się poza granicami Meksyku jako jedno z tych bezpiecznych turystycznych miejsc. Władze miasta z pomocą rządu centralnego wprowadziły w życie plan „Guerrero Seguro”, mający poprawić lokalne wskaźniki przestępczości. Acapulco starało się odzyskać blichtr czasów, gdy – zwłaszcza w latach 50. i 60. XX wieku – było najpopularniejszym kurortem nie tylko Meksyku, ale i całej Ameryki Łacińskiej.

Rok 2009 - bilans jednego tylko starcia wojska z narkobandami w centrum Acapulco - 19 zabitych (fot.: Ejército de México)

Rok 2009 – bilans jednego tylko starcia wojska z narkobandami w centrum Acapulco – 19 zabitych (fot.: Ejército de México)

Liz Taylor, John Wayne, Elvis Presley, Frank Sinatra – to tylko niektóre nazwiska amerykańskich gwiazd, które były regularnymi gośćmi hoteli w Acapulco. Niestety, wraz z końcem lat 70. ubiegłego wieku, kurort zaczął się stopniowo pogrążać w dekadencji. Turystów zagranicznych początkowo zastąpili krajowi, ale i oni z czasem także zaczęli jeździć gdzie indziej. Początek XXI wieku był dla miasta wręcz katastroficzny – Acapulco stało się początkowo mekką narkobiznesu, a później sceną zbrojnych starć między walczącymi ze sobą kartelami.

Efekt tego jest taki, że ekskluzywne butiki i sklepy uciekły doprowadzając do bankructwa wiele centrów handlowych. Część hoteli zostało zamkniętych, inne znacznie obniżyły swój standard. Miasto zaczęły nawet omijać statki wycieczkowe – podczas gdy pod koniec XX wieku zawijało ich do położonego w przepięknej zatoce portu w Acapulco kilkaset rocznie, tak w ubiegłym roku było ich zaledwie 14.

Oficjalny plan był jednak taki, że z Acapulco będzie się dziać coraz lepiej. Rząd centralny skierował do miasta armię, aby pomogła lokalnej policji w zaprowadzeniu porządku. Władze stanu przekonały najbogatszego człowieka świata, Carlosa Slima, aby zainwestował w odbudowę turystycznej infrastruktury i pomógł w promocji. Ponownie zaczęto organizować w Acapulco duże koncerty i inne imprezy kulturalne. Na niedawnych targach FITUR w Madrycie przestawiciele miasta zapewniali, że można już śmiało przyjeżdżać…

Przepraszam za to, że powiedziałem, iż to co przydarzyło się w naszym mieście hiszpańskim turystkom mogło zdarzyć się gdziekolwiek na świecie. Moje słowa zostały źle zinterpretowane. W żadnym wypadku nie chciałem ani zranić ofiar, ani zminimalizować tego co się stało. Potępiam i odrzucam jakąkolwiek formę przemocy, a zwłaszcza przemoc wobec kobiet. To zdarzyło się tu, w Acapulco, jest naprawdę bardzo bolesne.– poprawiał się wczoraj mer miasta, Luis Walton.

Prześlij dalej:

3 reakcje na "Turystki zgwałcone w Acapulco"

 1. Pingback: Ranking najbardziej niebezpiecznych miast świata | tierralatina.pl

 2. latinbrand  09/02/2013 o 15:48

  Moje wspomnienie z weekendu spedzonego w ubieglym roku w Acapulco, to dwa ciala bez glowy ktore pojawily sie w niedzielny poranek na chodniku, tuz obok hotelu/hostelu w ktorym sie zatrzymalismy. 🙁

  Odpowiedz
 3. Jerzy Wołk-Łaniewski  28/02/2013 o 10:11

  Według późniejszych doniesień jedyna w grupie Meksykanka uniknęła zgwałcenia, wyjawiając napastnikom swoją narodowość.

  W tę zaś sobotę (23 lutego) na parkingu centrum handlowego zginął napadnięty przy swoim samochodzie 58-letni Belg. Zdarzenie miało miejsce w ponoć wyjątkowo pilnie strzeżonym rejonie, gdzie dwa dni później zaczął się międzynarodowy turniej tenisowy ATP Mexican Open.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.