Choroba Cháveza – komu i w co wierzą Wenezuelczycy?


Ponad połowa Wenezuelczyków jest przekonana, że Hugo Chavéz w końcu pokona chorobę i powróci do prezydenckiego pałacu – wynika z najnowszego sondażu.

Mimo, że Hugo Chávez nie pokazał się publicznie od ponad 70 dni, a jego ministrowie podają często sprzeczne informacje na temat stanu jego zdrowia, to Wenezuelczycy wciąż wierzą, że zobaczą go jeszcze w Miraflores – prezydenckiej siedzibie w Caracas. Tak przynajmniej wskazują opublikowane wczoraj rezultaty najnowszego badania wenezuelskiego instytutu sondażowego Datanálisis.

Okazuje się, ze większość wenezuelskiej populacji nie ma wcale wrażenia, że – jak twierdzi część opozycji – nie wiadomo kto aktualnie rządzi ich krajem. Przeciwnie – są przekonani, że powołany przez prezydenta rząd normalnie wykonuje swe obowiązki. –Większość po prostu czeka aż prezydent wyzdrowieje i wróci na swoje stanowisko. Akceptuje, że władzę sprawują obecnie ludzie Cháveza, mimo że jego samego od ponad 3 miesięcy nie widać– tłumaczy Luis Vicente León, szef instytutu sondażowego.

Konkretnie, wyniki badania są następujące:

 • 56,7 proc. Wenezuelczyków wierzy, że prezydent wciąż jest chory, ale wyzdrowieje
 • 14 proc. jest przekonana, że Hugo Chávez jest chory i już nie wyzdrowieje
 • 13 proc. przypuszcza że prezydent jest w stanie agonalnym
 • 2,8 proc. myśli że już umarł
 • 1 proc. twierdzi, że nigdy nie był chory
 • pozostali nie mają zdania, albo nie chcą się nim podzielić

Mimo optymizmu co do stanu zdrowia prezydenta, większość Wenezuelczyków nie ufa jednak do końca, w to co na jego temat mówią ministrowie. Aż 53,8 proc. uważa, że rząd nie mówi całej prawdy na temat stanu prezydenta, a 46 proc. jest przekonana, że wbrew oficjalnym zapewniniom, Hugo Chávez nie sprawuje obecnie aktywnie władzy. Niemniej rządową informację za w pełni wiarygodną uważa 41,2 proc. populacji.

Hugo Chavez

Hugo Chávez – większość Wenezuelczyków wciąż liczy na powrót do władzy (fot.: Prensa Presidencial)

44,7 proc. ankietowanych uważa też, że Hugo Chávez będzie w stanie dokończyć swój aktualny prezydencki mandat, wygasający w 2019 r. 36 proc. jest przekonanych, że niezbędne będą przedterminowe wybory.

Gdyby do nich doszło, 58,2 proc. Wenezuelczyków, zgodnie z życzeniem prezydenta, chciałoby zobaczyć jego aktualnego zastępcę, Nicolasa Maduro, jako kandydata stworzonej przez Cháveza, Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli. 7,1 proc. wolałoby aktualnego marszałka parlamentu, Diosdado Cabello, a 6,6 proc. najchętnie zobaczyłaby kandydaturę szefa dyplomacji Eliasa Jaua.

Wśród opozycji, za jedynego potencjalnego kandydata Wenezuelczycy uważają aktualnego gubernatora stanu Miranda i przeciwnika Cháveza w ostatnich wyborach, Henrique Caprilesa Radonskiego. 72,2 proc. populacji uważa go za najbardziej reprezentatywnego jej przedstawiciela.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Choroba Cháveza – komu i w co wierzą Wenezuelczycy?"

 1. caraquena  01/03/2013 o 19:35

  Nie dziwi mnie to. Choć nie wystawia to najlepszego świadectwa temu społeczeństwu. To też jednak pewien klucz dlaczego ta „chavistowska rewolucja edukacyjna” jest taka nędzna i dlaczego rewolucyjne uczelnie są fabrykami dyplomów, nie wiedzy. Bo władzy zależy na głupim społeczeństwie. Głupie łatwiej manipulować.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.