Po hiszpańsku w amerykańskim Senacie


Senator Tim Kaine, demokrata reprezentujący stan Virginia, przejdzie do historii jako pierwszy amerykański polityk, który w Senacie Stanów Zjednoczonych Ameryki wygłosił przemówienie w całości w języku hiszpańskim.

Tim Kaine to były gubernator Virginii, zasiadający w amerykańskim Senacie od stycznia tego roku. Nie ma hiszpańskich ani latynoamerykańskich korzeni, ale mimo to przejdzie do historii jako pierwszy polityk Stanów Zjednoczonych, który wygłosił w Senacie tego kraju pełne przemówienie po hiszpańsku – języku, którego nauczył się, jeszcze w czasie studiów na Harvardzie, pracując przez rok z jezuitami jako laicki misjonarz w Hondurasie.

Tim Kaine

Tim Kaine

Kaine zabrał głos po hiszpańsku wczoraj – przez niemal 15 minut tłumaczył dlaczego popiera dyskutowany w amerykańskim Kongresie projekt szerokiej reformy przepisów migracyjnych, który może m.in. otworzyć drogę do legalizacji pobytu milionom emigrantów w tym kraju. –Będziemy o tym projekcie mówić tu przez dziesiątki godzin, dlatego wydało mi się, że będzie dobrym pomysłem wyjaśnienie przez kwadrans po hiszpańsku, o co w tym wszystkim chodzi. Po hiszpańsku, czyli w języku którym mówi się w naszym kraju od 1565 r., gdy hiszpańscy misjonarze założyli St. Augustine na Florydzie. W języku, którym posługuje się na codzień blisko 40 milionów Amerykanów, i z których bardzo wielu ta debata bezpośrednio dotyczy.-

Wg. amerykańskich mediów, choć nie był to pierewszy raz kiedy język hiszpański rozbrzmiał w amerykańskim Senacie, bo odzywać się w tym języku zdarzało się wcześniej republikańskim senatorom Jamesowi Inhofe i Melowi Martinezowi, to jednak Tim Kaine jako pierwszy wygłosił w nim całe przemówienie.

Wg. tego polityka nie powinno to nikogo dziwić, gdyż hiszpański staje się coraz bardziej popularnym językiem w USA. –Jeszcze kilka lat temu zdarzało mi się mówić po hiszpańsku raz na kilka miesięcy. Teraz, gdy jestem w Virginii, mówię w tym języku codziennie.- dodał.

Wg. oficjalnych danych rządu w Waszyngtonie hiszpański jest drugim po angielskim najpopularniejszym językiem w Stanach Zjednoczonych. Mówi nim ponad 30 proc. populacji, a dla conajmniej 37 milionów mieszkańców tego kraju jest on językiem podstawowym, którym porozumiewają się w domu. Oznacza to, że USA są piątym największym na świecie krajem hiszpańskojęzycznym. Więcej osób włada językiem Cervantesa jedynie w Meksyku, Hiszpanii, Kolumbii i Argentynie.

Stany Zjednoczone jako państwo nie mają żadnego języka oficjalnego. Angielski jest jednak uznawany za takowy w większości stanów. Ale np. w Nowym Meksku i Teksasie hiszpański jest de facto językiem urzędowym na niemal równych prawach z angielskim.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Po hiszpańsku w amerykańskim Senacie"

  1. Pingback: Przemówienie Tima Kaina | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.