Boliwia także chce dać azyl Snowdenowi


Boliwia dołączyła do Wenezueli i Nikaragui na liście państw gotowych udzielić azylu Edwardowi Snowdenowi – poszukiwanemu przez USA analitykowi, który pracował dla tamtejszych służb wywiadowczych.

Boliwia nie ukrywa, że decyzja o gotowości udzielenia azylu Amerykanowi, nie wynika wcale z troski o jego bezpieczeństwo. Nie jest też wyrazem uznania dla ujawnienia przez niego danych o amerykańskich programach szpiegowskich. Boliwia jest gotowa udzielić azylu Snowdenowi w „geście protestu” przeciw wielogodzinnemu unieruchomieniu przez kilka państw europejskich samolotu, którym wracał z Moskwy jej prezydent, Evo Morales.

On sam, podczas wczorajszego spotkania z organizacjami indiańskimi w Oruro, tak wytłumaczył swoją decyzję:

Powiedzcie Europejczykom i Północno-Amerykanom, że po zastanowieniu się postanowiłem – w ramach usprawiedliwionego protestu – że jeśli sie on do nas o to zwróci, to my także damy azyl temu Północno-Amerykaninowi, który jest prześladowany przez swych rodaków. My niczego się nie boimy! Damy ten azyl aby się dowiedzieć jak, w sposób nielegalny, Stany Zjednoczone nas kontrolowały!

Evo Morales dodał, że wciąż nie może zrozumieć dlaczego podejrzewano go, że wywozi z Moskwy na pokładzie swego samolotu Edwarda Snowdena i dlaczego „po 500 latach rabunku niektóre kraje europejskie wciąż chcą nas poniżyć”. Tłumaczył:

Europejczycy chcą nas skarcić, aby już nigdy więcej nie było żadnego rdzennego prezydenta, o to im chodzi! Ale mówię wam, że się to im nie uda, ponieważ tutaj jest już świadomość narodowa, świadomość naszej polityki i – przede wszystkim – świadomość naszej godności i suwerenności. Jest niemożliwe aby ponownie zdołali nam odebrać głos, czy zawstydzić!

Wcześniej azyl Edwardowi Snowdenowi zaoferowały Wenezuela i Nikaragua. Wciąż jednak nie wiadomo w jaki sposób Amerykanin mógłby z takich ofert skorzystać – podstawowym problemem jest bezpieczne przedostanie się z Moskwy do Ameryki Łacińskiej.

 

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.