Kolumbia uszczelnia granicę z Wenezuelą


Kolumbijska Marynarka Wojenna trafi na amazońskie granice tego kraju z Wenezuelą. Dzisiaj inaugurowano jej specjalnie w tym celu powołaną jednostkę organizacyjną.

Prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos, inaugurował dzisiaj w znajdującym się w pobliżu granicy z Wenezuelą i oddalonym o blisko 1000 km od morskiego wybrzeża mieście Puerto Carreño, siedzibę nowoutworzonej Wschodniej Siły Marynarki Wojennej. Obejmie ona swym działaniem znajdujące się na południowym-zachodzie Kolumbii departamenty Arauca, Casanare, Guainía, Meta i Vichada. W jej skład wejdzie 5. Brygada Piechoty Morskiej, składająca się z batalionów rzecznych stacjonujących w trzech miastach wzdłuż kolumbijsko-wenezelskiej granicy:Puerto Inírida, Puerto Carreño i Arauca. W sumie będzie to ok. 1800 żołnierzy mających do dyspozycji m.in. 12 ciężkich bojowych jednostek pływających, 7 lekkich, oraz 5 pływających wysuniętych posterunków.

Juan Manuel Santos

Prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos, zwiedza jedną z łodzi patrolowych Wschodniej Siły Marynarki Wojennej.

Oficjalnie zadaniem Wschodniej Siły Marynarki Wojennej (Fuerza Naval del Oriente) jest kontrola ponad 5000 km szlaków nawigacyjnych znajdujących się w tych 5 departamentach, w tym blisko 1200 km granic rzecznych z Wenezuelą i – w znacznie mniejszym stopniu – Brazylią. I choć komunikat kolumbijskiej Marynarki Wojennej mówi też o konieczności „zacieśniania więzów przyjaźni z sąsiednimi państwami” w regionie, to – zdaniem ekspertów – podstawowym celem tego nowego tworu jest przede wszystkim uszczelnienie granicy z Wenezuelą.

Nie jest bowiem wielką tajemnicą, że to po wenezuelskiej stronie granicy chronią się oddziały kolumbijskiej lewackiej partyzantki FARC. Podejrzewa się także, że przeniosły one tam część swoich narkolaboratoriów, w których produkowana jest kokaina będąca podstawowym źródłem ich finansowania. Nie brakuje też sygnałów, że wenezuelsko-kolumbijskie pogranicze stało się terenem działań grup przestępczych zajmujących się nielegalnym wydobyciem i przemytem złota i koltanu.

Kolumbijska Marynarka Wojenna zapewnia, że jej nowa siła jest „przygotowana do walki ze wszystkimi formami przestępczości i aktami zagrażającymi stabilości” w powierzonym jej regionie.

Po dzisiejszej inauguracji Marynarka Wojenna Kolumbii składa się z czterech regionalnych sił: Karaibskiej (siedziba w Cartagenie), Pacyfiku (Bahia Málaga), Południowej (Puerto Leguízamo, na będącej granicą z Ekwadorem rzece Putumayo) i utworzonej właśnie sile Wschodniej.

 
Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.