Nikaragua gotowa przyjąć Snowdena


Prezydent Nikaragui, Daniel Ortega, oświadczył że jego kraj gotowy jest udzielić azylu byłemu współpracownikowi amerykańskich służb wywiadowczych, Edwardowi Snowdenowi.

Daniel Ortega potwierdził, że do ambasady Nikaragui w Moskwie wpłynął wniosek Edwarda Snowdena o udzielenie azylu. I przyznał, że jego rząd gotowy jest rozpatrzyć go pozytywnie. –Jesteśmy otwarci, szanujemu prawo do azylu i jest oczywiste, że jeśli okoliczności na to pozwolą, to z przyjemnością przyjmiemy Snowdena i damy mu azyl w naszym kraju– stwierdził.

Daniel Ortega

Daniel Ortega

Mamy pełne, suwerenne prawo pomóc osobie, która poczuła wyrzuty sumienia odkrywając jak Stany Zjednoczone używają nowoczesnych technologii, abu szpiegować cały świat. A zwłaszcza swych europejskich sojuszników.– dodał Daniel Ortega.

Nikaragua jest wśród 21 państw, do których Edward Snowden, oskarżany przez Stany Zjednoczone o szpiegostwo, zwrócił się, przebywając w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska, o azyl. Pozostałe kraje Ameryki Łacińskiej znajdujące się na tej liście to Boliwia, Brazylia, Ekwador, Kuba i Wenezuela.

Sprawa Snowdena spowodowała w ostatnich dniach potężny konflikt dyplomatyczny między niektórymi państwami Ameryki Południowej, a czwórką państw Unii Europejskiej. Portugalia, Hiszpania, Francja i Włochy przez kilkanaście godzin blokowały, w nocy z wtorku na środę, przelot samolotu wracającego z Moskwy do La Paz boliwijskiego prezydenta Evo Moralesa. Podejrzewano bowiem, że na jego pokładzie znajduje się właśnie poszukiwany przez Waszyngton Amerykanin. Na wczorajszym szczycie państw południowoamerykańskich w Cochabambie incydent nazwano „bezprecedensową zniewagą i pogwałceniem prawa międzynarodowego”, wzywając zaangażowane weń europejskie kraje do złożenia wyjaśnień i przeprosin. Dotychczas uczyniła to jedynie Francja.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Nikaragua gotowa przyjąć Snowdena"

  1. Pingback: Boliwia też gotowa przyjąć Snowdena | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.