Wenezuela udzieli azylu Snowdenowi


Prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro, poinformował że postanowił udzielić „azylu humanitarnego” poszukiwanemu przez Stany Zjednoczone byłemu współpracownikowi tamtejszych służb specjalnych, Edwardowi Snowdenowi.

Prezydent Maduro ogłosił swoją decyzję w piątek wieczorem w Caracas, podczas centralnych obchodów Narodowego Święta upamiętniającego 202-lecie uzyskania przez Wenezuelę niepodległości. Oznajmił, że chce „ochronić tego młodego człowieka przed prześladowaniem ze strony jednego z najpotężniejszych rządów świata”.

nicolas-maduro

Nicolas Maduro – prezydent Wenezueli

Maduro, zanim poinformował o decyzji przyznania azylu Snowdenowi, nawiązał do kłopotów jakie miał w tym tygodniu boliwijski prezydent Evo Morales z powrotem z Moskwy do La Paz. Jego samolot musiał niespodziewanie lądować w Wiedniu, gdyż niektóre państwa europejskie cofnęły swą zgodę na przelot nad swoim terytorium, ponieważ – jak się okazało – podejrzewały, że na jego pokładzie znajduje się poszukiwany Amerykanin. –To CIA, osobiście, dzwoniła do władz lotniczych Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Francji, i zażądała od nich zamknięcia przestrzeni powietrznej dla samolotu naszego prezydenta Moralesa.– oznajmił Nicolás Maduro.

Oto pełne tłumaczenie poświęconego Evo Moralesowi i Edwardowi Snowdenowi fragmentu piątkowego przemówienia wenezuelskiego prezydenta:

Lądowaliśmy właśnie w Republice Białorusi, w jej stolicy – Mińsku, gdy dowiedzieliśmy się o agresji jakiej był celem nasz brat i prezydent Evo Morales – indiański szef Ameryki Południowej, prezydent godności Wielonarodowego Państwa Boliwii, brat naszego dowódcy Hugo Cháveza i naszego ludu.

Były to godziny złożone i trudne.

Ale kto się kryje za tą agresją? Kim są marionetki tej agresji?

Bardzo łatwo zidentyfikować te marionetki. Marionetki to europejskie rządy, które brukają godność swych ludów. Marionetki imperium które oszalało i jest do wszystkiego zdolne. My wiemy o tym bardzo dobrze, ponieważ poinformowali nas o tym ministrowie rządów zaangażowanych w to podłe wydarzenie. Jeden z tych ministrów, zajmujący bardzo ważne stanowisko w jednym z tych rządów, powiedział nam, że tym kto zamknął przestrzeń powietrzną dla samolotu prezydenta Evo Moralesa była CIA. To CIA osobiście zadzwoniło do władz lotniczych Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Francji, i rozkazało im zamknąć przestrzeń powietrzną dla samolotu naszego prezydenta Evo Moralesa.

Wczoraj, o tej samej godzinie co teraz, byliśmy w Cochabambie w Boliwii, na ziemi Boliwara i Sucre. Tam w Cochabambie, my prezydenci UNASUR przyjęliśmy pierwszą deklarację związaną z tą sprawą. Pierwszą deklarację, bo będziemy obserwować jak się sprawy ewoluują do 12 lipca, kiedy to odbędzie się szczyt w Montevideo, na którym Wenezuela obejmie przewodnictwo w Mercosur, co jest kolejną spuścizną i osiągnięciem naszego dowódcy Hugo Cháveza.

Wenezuela przewodniczącym Mercosur! Niech żyje Chávez! Niech żyje Wenezuela.

No i wczoraj przyjęliśmy pierwszy dokument żądając od europejskich rządów wytłumaczenia tego podłego zdarzenia, które pogwałciło prawo międzynarodowe. A także domagając się publicznych przeprosin wobec prezydenta Evo Moralesa i Ameryki Południowej za ten afront.

Mamy informację, ze jeden z rządów europejskich, francuski, już się zkomunikował z rządem prezydenta Evo Moralesa, złożył mu wyjaśnienia i poprosił go o wybaczenie. Jest to gest pozytywny, ale niewystarczający. Niewystarczający!

Co spowodowało, drogi generale-majorze Briceño Moreno (dowódca Milicji Boliwariańskiej – przypisek tłum.), to wydarzenie? Spowodowało je imperialne szaleństwo elity, która rządzi Stanami Zjednoczonymi i która prześladuje 29-letniego młodzieńca, Edwarda Snowdena, który pracował dla CIA i wydobył zestaw bardzo poważnych informacji o światowym szpiegostwie i planach kontroli i rządzenia światem przez Stany Zjednoczone, przeciw całemu światu. A przede wszystkim przeciw samej Europie.

Dokumenty, które wydobył ten młodzieniec – Snowden, poważnie kompromitują rząd i władzę Stanów Zjednoczonych. Są one przeciw Europie, ale Europa milczy! Ależ hipokryzja europejskiej dyplomacji! Robią z siebie wariatów! Ale ludy obserwują tchórzostwo i słabości swoich rządów, które teraz przypominają kolonie – te dawne stolice kolonizatorów dzisiaj wyglądają jak kolonie Stanów Zjednoczonych!

No i się rozszalało to prześladowanie wobec rządów na całym świecie!

Dlatego właśnie chcę dzisiaj, w imieniu godności Ameryki, coś ogłosić. Już zresztą wczoraj powiedziałem to wielu prezydentom i prezydentce. Wiele rządów Ameryki Łacińskiej wyraziło chęć, którą w tej chwili wyrażę…

Jako głowa Państwa i szef rządu Boliwariańskiej Republiki Wenezueli postanowiłem udzielić azylu humanitarnemu temu młodzieńcowi ze Stanów Zjednoczonych, Edwardowi Snowdenowi. Aby mógł przyjechać i żyć w ojczyźnie Boliwara i Cháveza, chroniąc się przed północnoamerykańskim imperialnym prześladowaniem.

 

To czy Edward Snowden skorzysta z wenezuelskiej propozycji zależy, oczywiście, od niego samego. Wenezuela była na liście 21 państw do których miał się on zwrócić o azyl. I mimo, że Stany Zjednoczone anulowały paszport tego byłego współpracownika swych służb specjalnych, jego ewentualna podróż do Caracas nie powinna być trudna. Snowden, który najprawdopodobnie przebywa wciąż obecnie z strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska mógłby skorzystać z rejsowego lotu Aerofłotu do Hawany, skąd do Wenezueli już bardzo blisko. Dokument podróży, jako azylantowi, mogą dostarczyć mu wenezuelskie służby dyplomatyczne w Moskwie.

Pozostaje pytanie jak Edward Snowden, który tłumaczył że wykradł dane w trosce o wolności obywatelskie, czułby się w kraju, którego władze nawet nie starają się ukryć, że podsłuchują rozmowy telefoniczne i kontroluja korespondencję mailową politycznej opozycji?

Opozycja zresztą od razu zareagowała na decyzję o przyznaniu azylu Snowdenowi. Nie krytykując jej bezpośrednio, lecz zarzucając wenezuelskiemu prezydentowi, że podejmując tak kontrowersyjne decyzje próbuje przykryć nieudolność swojego rządu i kłopoty z którymi boryka się kraj. -Azyl dla Snowdena nie naprawi niestety stanu gospodarki, nie ukryje inflacji która w tym roku sięga juz 40 proc., nie odwlecze nieuniknionej kolejnej dewaluacji, ani nie obniży wciąż rosnących wskaźników przestępczności.- stwierdził lider opozycji Henrique Capriles Radonski.

****

PS. Na kilka godzin przed deklaracją prezydenta Maduro o przyznaniu azylu Snowdenowi o podobnej decyzji poinformował przywódca Nicaragui, Daniel Ortega.

Prześlij dalej:

6 reakcji na "Wenezuela udzieli azylu Snowdenowi"

 1. caraquena  06/07/2013 o 06:22

  No wlasnie, niech ktos tego Snowdena ostrzeze zeby przywiozl ze soba z Moskwy na przyklad papier toaletowy i maslo. Biedny Amerykanin się zdziwi bo pewnie jeszcze nie wie, ze takich rzeczy moze brakowac. A tak powaznie to chyba nikogo to nie dziwi – chavistowska wenezuela chetnie daje schronienie terrorystom z FARC i ETA wiec i szpiegami zaopiekowac sie moze.

  Odpowiedz
 2. Anna  06/07/2013 o 08:33

  Włoch, nie „Włochów”. No, chyba, że chcieliście napisać „nad głowami Włochów”…

  Odpowiedz
 3. Pingback: W jednym prezydent Wenezueli ma rację kraje Europy… | Łukasz Kopczyk - microblog

 4. jankes  07/07/2013 o 02:00

  Dlaczego piszecie o Maduro, że jest prezydentem Wenezueli? Przecież to nieprawda. Co najwyżej jest to prezydent de facto – szef czerwonej mafii trzymającej się władzy za wszelką cenę i mających w głębokim poważaniu demokracje. Pewnie bandyci potrzebują ekspertów aby lepiej inwigilować swe społeczeństwo, dlatego chcą Snowdena. Swołocz.

  Odpowiedz
 5. Pingback: Boliwia też gotowa przyjąć Snowdena | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.